منادیان گمنام «وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِیْنِکُمْ» در میزگرد ایکنا؛ گروه اجتماعی: عضو هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه ۱۱۰ پرونده اختلاف و قتل توسط هیئت صلح ایلام به سازش کشیده شد، گفت: مختومه کردن پرونده‌های قتل و نزاع‌های ایلی و طایفه‌ای به سازش، ‌کار آسانی نیست. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام، حجت‌الله ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 6 ژوئن 2017  |  زمان: 11:29 ق.ظ  | شماره خبر: 2515   

منادیان گمنام «وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِیْنِکُمْ» در میزگرد ایکنا؛

گروه اجتماعی: عضو هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه ۱۱۰ پرونده اختلاف و قتل توسط هیئت صلح ایلام به سازش کشیده شد، گفت: مختومه کردن پرونده‌های قتل و نزاع‌های ایلی و طایفه‌ای به سازش، ‌کار آسانی نیست.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام، حجت‌الله عالی‌پور، عضو هیئت صلح استان ایلام و از بزرگان ایل «خزل» در میزگرد خبرگزاری ایکنا ایلام، با تاکید بر اینکه در استان ایلام، مردم ارزش و احترام خاصی برای بزرگان قائل هستند، اظهار کرد: هیئت‌های صلح از بزرگان ایلات و طوایف استان تشکیل شدند و با نفوذ معنوی و محلی که دارند می‌توانند نقش بسیار مهم و قابل‌توجهی در ایجاد امنیت و رفع اختلافات بین مردم و طوایف ایفا کنند و خوشبختانه تاکنون کارهای بسیار خوب و ارزشمندی در زمینه ایجاد صلح و سازش در بین مردم توسط این هیئت انجام‌گرفته که به عنوان مثال پرونده‌هایی که ۱۶ سال در چرخه‌ی دادگستری طول کشیده به نتیجه نرسیده توسط بزرگان هیئت صلح حل و فصل و به سازش ختم شده است .
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیئت صلح استان با حضور ۳۵ نفر از بزرگان و معتمدان استان به‌ خوبی در حال رفع اختلافات مردم اقدام می‌کنند، اضافه کرد: مختومه کردن پرونده‌های قتل و نزاع‌های ایلی و طایفه‌ای به سازش، ‌کار آسانی نیست و با این وجود خوشبختانه مردم استان برای حرف بزرگان ارزش قائل هستند و حرف بزرگان در این گونه اتفاقات کارساز است.    
عضو هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم و اصلی رونق و شکوفایی هر جامعه در گرو صلح، سازش و امنیت است، تصریح کرد: استان ایلام از حیث وجود بزرگان شاخص و سنت‌های فرهنگی بسیار غنی است و هدف کار هیئت صلح استان جلب رضای خدا و کمک به آرامش استان است و نیاز به تقدیر و تشکر هیچ مقام مسئولی ندارد و اعضا هیچ‌ گونه چشم‌داشتی هم نداشته و به‌ صورت خودجوش و افتخاری در خدمت امنیت هستند.
وی با بیان اینکه در پاره‌ای موارد بزرگان در راه صلح و سازش توهین می‌شنوند و یا مشکلاتی برای آن‌ها به وجود می‌آید، عنوان کرد: ما در این مسیر فقط به ایجاد صلح و سازش فکر می‌کنیم چرا که صلح یک اقدام ارزشمند، ماندگار و زیبا است که به جامعه آرامش می‌دهد و همه از آن منتفع می‌شود.
عالی‌پور با تأکید بر اینکه هر جامعه‌ای که آرامش نداشته باشد موفق نشده و جامعه‌ای درست حرکت می‌کند که بتواند مناقشات و درگیرهای مردمی را به حد پایینی برساند، تصریح کرد: تمام بزرگان استان بدون هیچ منتی در خدمت صلح و آرامش استان هستند.
عضو هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه اقدامات هیئت صلح باید ترویج و گسترش یافته و اگر این مهم به ‌خوبی انجام شود پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در پرتو آن مهیا می‌شود، گفت: پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینهٔ حضور بزرگان و قدرت معنوی آنان در استان وجود دارد که باید از این مهم به ‌خوبی بهره برد .

سفیران گمنام صلح از جان و آبروی خود مایه می‌گذارند

در ادامه «محمد چمن‌آرا» از دیگر بزرگان ایل خزل و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: اقدام هیئت صلح استان پیرو دستورات دین مبین اسلام و ائمه معصومین (ع) است چرا که بزرگان دین تاکید داشته‌اند که «اصلاح و آرامش جامعه بالاتر و ارزشمندتر از هر عملی است» .
وی با بیان اینکه هیئت‌ صلح استان‌ها منشأ خیر و برکت در جامعه بوده چرا که بزرگ‌ترین برکت، امنیت و آرامش است، گفت: بزرگان صلح و سازش در استان وظیفه بسیار حساس و خطیری بر عهده‌ دارند و در استان به‌ خوبی عمل کرده‌اند .
چمن‌آرا با بیان اینکه بزرگان استان سفیران صلح هستند، عنوان کرد: اعضای این هیئت  کوچک‌ترین چشم‌داشتی با احساس وظیفه شرعی، دینی و انسانی در این وادی کار می‌کنند و به رفع خصومت‌های محلی، قومی و قبیله‌ای می‌پردازند.
عضو هیئت صلح استان ایلام ادامه داد: بزرگان برای هر صلح و سازش از جان، مال، آبرو و حیثیت خود برای ایجاد آرامش و امنیت در جامعه مایه می‌گذارند و فقط چشم‌انتظار اجر و پاداش خداوند هستند .
وی با بیان اینکه در انقلابی که مردم‌سالاری دینی حاکم است بدون هیچ وظیفه قانونی، بزرگان با تشکیل هیئت صلح استان در راستای ایجاد امنیت و آرامش شبانه‌روز تلاش می‌کنند، گفت: خداوند بر دوش همه افراد تکلیف گذاشته و هیئت صلح در حال انجام‌ وظیفه خود در این زمینه است و امیدواریم در ماه مبارک رمضان که ماه بهار قران است بتوانیم خیلی از پرونده‌های غیرعمد قتل و خصومت و درگیری‌ها به سازش بکشیم تا شاهد آرامش بیشتری در استان باشیم .
چمن‌آرا با تأکید بر اینکه هیئت صلح استان باید در زمینه‌های مختلف مورد حمایت قرار گیرد تا با اعتماد به ‌نفس بیشتر در زمینهٔ صلح و سازش تلاش کند، افزود: همکاری نیروی انتظامی و دادگستری با بزرگان در حین ایفای این وظیفه‌ی بسیار مهم است و اگر این دستگاه‌ها کمک نکنند هیئت صلح به ‌خوبی نمی‌تواند اقدام خود را به‌ خوبی  انجام دهد لذا ضروری است همه مسئولان از هیئت صلح استان حمایت کنند.

عاشق کار خود هستیم/ رسانه‌ها فرهنگ‌سازی کنند

در ادامه «حشمت قیطاسی» از بزرگان ایل «شوهان» و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: ماه مبارک رمضان فرصت خوبی برای رفع اختلافات و خصومت‌ها است و مردم در عمل به این موضوع اعتقاد دارند چون پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «خوشا به حال کسانی که در حال صلح و سازش در بین امت خود هستند و بزرگ‌ترین پاداش‌های معنوی برای آنان حاصل می‌شود» و همچنین امام علی(ع) فرموده است: که «ایجاد صلح و سازش در بین مردم از نمازها و کارهای مستحبی واجب‌تر است.»    
قیطاسی با اشاره به اینکه هیئت صلح استان با ازخودگذشتگی و ایثار در راستای خدمت به مردم تلاش می‌کنند و در موقع وقوع نزاع و درگیری‌ها از وقت و فراغت خود می‌گذارند، افزود: بزرگان در هیئت صلح به‌ صورت خودجوش کار می‌کنند و منتی هم بر سر کسی ندارند و عاشق کار خود هستند و کسی که با عشق کار انجام دهد به ‌دور از هر حاشیه‌ای بهترین کار را انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: هیئت صلح استان بهترین پاداش خود را از خدا و با ایجاد نشاط و شادابی در بین مردم می‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه بزرگان ایلات و طوایف مختلف در استان دست‌به‌دست هم داده‌اند تا با بزرگ‌منشی، اختلافات بین مردم را حل کنند، گفت: می‌طلبد که جوانان را با کار بزرگان و اقدام ارزشمند آن‌ها آشنا کرد، چرا که صلح و سازش از بسیاری از مشکلات پیشگیری می‌کند، برای مثال با به سازش کشیدن یک نزاع از دیگر درگیرهای قومی و طایفه‌ای جلوگیری می‌شود .
قیطاسی با بیان اینکه همه مسئولان و دستگاه‌ها باید به هیئت صلح کمک کنند، تصریح کرد: هر تصمیمی که در هیئت صلح استان صورت می‌گیرد با بهره‌گیری از خرد جمعی است.
عضو هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه بزرگان و معتمدین منشأ خیر و برکت در جامعه هستند، گفت: ای ‌کاش اصحاب رسانه بیشتر به حوزه صلح و سازش توجه کنند و خوشبختانه برای اولین بار است که خبرگزاری ایسنا به این مقوله توجه کرده و همپای هیئت صلح استان در راستای ترویج فرهنگ سازش کمک می‌کند.
وی تصریح کرد: ایجاد صلح‌ به ‌سختی و با مایه گذاشتن از وجود بزرگان انجام می‌شود راحت هم نیست، هدف اصلی بزرگان ایلات و طوایف استان، هدیه کردن امنیت و آرامش است، هیئت صلح استان با تجربه و احساس مسئولیت به کانون‌های آتش نزاع‌ها، قتل‌ها و اختلافات می‌رود و با حرف خود که برای مردم سند محسوب می‌شود آتش اختلاف را خاموش می‌کنند و بزرگ‌ترین افتخار این هیئت این است که مورد اعتماد مردم هستند.
قیطاسی با تأکید بر اینکه دادگستری و نیروی انتظامی به ‌خوبی در زمینه صلح و سازش به بزرگان استان کمک می‌کنند، که جای تشکر دارد، افزود: از اصحاب رسانه درخواست داریم بیشتر به این حوزه توجه کنند تا بتوانیم به‌ خوبی این فرهنگ درست را در جامعه نهادینه کنیم.
وی با بیان اینکه ایجاد صلح و سازش موجب کاهش هزینه، وقت و  ایجاد آرامش پایدار در جامعه می‌شود، اظهار کرد: در پرونده‌های که به دادگستری وارد می‌شود و مورد رسیدگی و صدور حکم قرار می‌گیرد شاکی و متشاکی هر دو ناراضی هستند اما در صلح و سازش‌ها هر دو طرف راضی هستند و با رضایت کامل به خصومت و درگیری پایان می‌دهند، بنابراین اقدام ارزشمند هیئت صلح و سازش با صدور حکم در محاکم قضایی قابل قیاس نیست.
قیطاسی با تأکید بر اینکه بزرگان و مصلحان استان افراد دلسوز، جا افتاده و بدون غرور تکبر هستند و نیاز است که زندگی‌نامه آن‌ها توسط رسانه‌ها منتشر شود تا چراغ راه نسل‌های آینده شود، اضافه کرد: اقداماتی که برخی بزرگان در راستای امنیت، آرامش، صلح و سازش در بین مردم انجام می‌دهند با هیچ ‌چیزی قابل قیاس نیست.

خبر جدید  خدمات دهی بسیج به مردم مناطق محروم

تفاوت سازش در هیئت صلح با رسیدگی به پرونده در دستگاه قضا

در ادامه حاج «جهانشاه کریمیان» عضو دیگر هیئت صلح استان ایلام اظهار کرد: با توجه به بافت قومی و قبیله‌ای استان ایلام، بزرگان، ریش‌سفیدان و معتمدین به ‌خوبی می‌توانند در ایجاد آرامش و امنیت نقش‌آفرینی کنند .
وی افزود: ریش‌سفیدان بدون هیچ پیچ ‌و خم اداری، اقدام به صلح و سازش می‌کنند و هر دو طرف هم راضی هستند و این اقدام ارزشمند با هیچ ‌چیزی قابل‌مقایسه نیست .
کریمیان با اشاره به اینکه اگر اقدامات هیئت صلح به مردم و دستگاه‌ها اطلاع‌رسانی شود قطعاً موجب ترویج فرهنگ هم‌زیستی مسالمت‌آمیز می‌شود، گفت: هدف بزرگان، خدمت به مردم و ایجاد آرامش و صلح در جامعه است .
عضو هیئت صلح استان ایلام ادامه داد: اگر رسانه‌ها به ‌خوبی اقدامات و هدف هیئت صلح را به جامعه برسانند قطعاً مردم بیشتر اعتماد کرده و رفع خصومت‌ها سریع‌تر انجام می‌شود و از طرفی بزرگان نیز بیشتر به این سمت ترغیب می‌شوند و سیستم حکومتی، دستگاه قضایی و نیروی انتظامی بیشتر به هیئت صلح کمک می‌کنند .

مردم ایلام احترام هیئت صلح را دارند

در ادامه حاج «یوسف شاه‌پسندی» از بزرگان ایل ملکشاهی و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: با توجه به یک دست شیعه بودن مردم استان و در نظر گرفتن اعتقادات مردم، به ‌خوبی می‌توان در زمینهٔ صلح و سازش کار کرد‌.
وی با بیان اینکه خوشبختانه مردم استان ایلام برای بزرگان و سران طوایف ارزش خاصی قائل هستند، تصریح کرد: حرف بزرگان برای مردم و جوانان سند و آن را بالاتر از حکم دادگاه می‌دانند‌.
شاه‌پسندی ادامه داد: هیئت صلح نیاز جدی به پشتیبانی رسانه‌ای برای ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه دارد و متاسفاته تاکنون رسانه‌ها کمتر به این حوزه توجه کردند، در صورتی که ایجاد صلح و دوستی و بازگشت زندانی به آغوش گرم خانواده با رضایت شاکی کار کمی نیست‌.

خبر جدید  سیستم نظارت مناسب بر دفع نخاله های ساختمانی شهر ایلام وجود ندارد

امنیت پایدار استان؛ حاصل تلاش هیئت صلح با دستگاه‌های امنیتی

در ادامه «صفدر صادقی» از مصلحان ایل ارکوازی و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: صلح و سازش در جامعه موجب آرامش پایدار و ایجاد امنیت برای افراد جامعه می‌شود و تامین امنیت از بزرگ‌ترین فضیلت‌ها محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه کار بزرگان و ریش‌سفیدان در حل مشکلات مردم و کاهش خصومت‌ها، نزاع‌ها و درگیرها در بین ایلات و طوایف حیاتی است، گفت: هیئت صلح استان به وظیفه خود به خوبی عمل کرده و حل مشکلات مردم بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی را هدف غایی خود می‌داند.
صادقی تصریح کرد: قد خم کردن مردم در برابر حرف بزرگان، نعمت کمی نیست لذا باید از این ظرفیت برای پیشبرد توسعه استان کمک گرفت .
این معتمد گفت: بزرگان با وجود احترام و عزتی که در بین مردم‌ دارند اما برای صلح و سازش‌ها دست و پای شاکی را می‌بوسند تا بتوانند رضایت طرف را جلب کنند و آرامش در جامعه حاکم شود و این ایثار و از خود گذشتی کم سرمایه‌ای نیست .

حرف ریش‌سفیدان مانع بسیاری از ناهنجاری‌ها و اختلاف‌ها می‌شود

در ادامه حاج «نصرت‌الله جلالیان» از بزرگان ایل «پنجستون» و عضو هیئت صلح استان ایلام اظهار کرد: هر جامعه‌ای دارای نهادهایی است و زمانی که این نهادها یکدست و هماهنگ حرکت کنند توسعه پایدار صورت گرفته و در این‌ بین آرامش و امنیت حرف اول را می‌زند، لذا جامعه‌ای که صلح و سازش در آن باشد برکات خداوند هم بیشتر نازل می‌شود درنتیجه رفاه و آرامش هم بیشتر می‌شود .
وی با بیان اینکه اساس هر جامعه نشأت‌ گرفته از فرهنگ است و سایر امور از جمله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به ‌تبع فرهنگ حرکت می‌کنند و در این راستا کار هیئت صلح قبل از هر چیزی ایجاد فرهنگ و صلح و دوستی برادری است، افزود: رشد همه ‌جانبه جامعه در گرو فرهنگ درست بوده و هیئت صلح استان به دنبال نهادینه کردن فرهنگ صلح، ‌دوستی و آرامش در جامعه است .
جلالیان با تأکید بر اینکه ایجاد صلح و دوستی در هر جامعه خیر برکت به بار می‌آورد و یکی از برکاتی که در استان ما وجود دارد وجود بزرگان و مصلحانی است که حرفشان برای عامه مردم قابل قبول و معتبر است، تصریح کرد: با یک حرف ریش‌سفیدان از بسیاری از ناهنجاری‌ها و اختلاف‌ها جلوگیری می‌شود.    
وی با بیان اینکه یکدست بودن مردم استان از نظر فرهنگی و دینی زمینه لازم را برای فعالیت در راستای ایجاد صلح و سازش مهیا کرده است، افزود: تفکر و ارزش‌های فرهنگی و قبیله‌ای استان می‌تواند به توسعه همه‌جانبه استان کمک کند و خوشبختانه در هیئت صلح استان از همه ایلات و طوایف حضور دارند .   
جلالیان اظهار کرد: در دین مبین اسلام به ایجاد صلح و سازش در جامعه تأکید جدی شده و هیئت صلح استان دستورات دین را بدون هیچ چشم‌داشتی اجرا می‌کنند و ضرورت دارد دانشجویان  و دانشگاهیان به ویژه در حوزه علوم اجتماعی و انسانی پایان‌نامه‌هایی را بخ تلاش‌ها و ایثارگری‌ها و از خودگذشتگی‌های بزرگان ایلات و طوایف استان اختصاص دهند.

قبل از تشکیل هر پرونده‌ای در دادگاه، هیئت صلح ورود کند

در ادامه حاج «کمر وطنی» از بزرگان ایل «شیروان» و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: کشور ما در حال ‌توسعه است و در حین حرکت به سمت توسعه ‌یافتگی خواه ‌ناخواه یک سری تنش‌ها به وجود می‌آید و این تنش‌ها اهمیت هیئت صلح را بیشتر می‌کند .
وی با بیان اینکه هیئت صلح استان اصولاً از دو زاویه شرعی و قانونی فعالیت می‌کند و در بند ۱۸۷ برنامه سوم توسعه ارتباط با صلح و سازش خارج از مقر دستگاه قضایی جهت کاهش مراجعات مردم به دادگاه مصوب شده است، افزود: نبود برنامه مدون برای هیئت‌های صلح، نداشتن مکان مستقر و مشخص از گله‌مندی‌های این بزرگان است و اگر هیئت‌های صلح استان جا و مکان مشخصی داشته باشد می‌توانند به گسترش  صلح و سازش تا عمق روستاها کمک کنند .
وطنی با اشاره به اینکه هیئت‌های صلح باید در روستا فعال شوند چون در گذشته تمام مشکلات روستا توسط ریش‌سفیدان و هیئت‌های صلح ختم می‌شد، گفت: باید قبل از تشکیل هر پرونده‌ای، پای هیئت‌های صلح باز شود چرا که بعد از تشکیل پرونده در کلانتری‌ها و دادگاه دیگر مزه‌ی صلح آن چنان در جامعه جاری و سازی نمی‌شود.
این بزرگ ایل شیروان با تأکید بر اینکه باید هیئت‌های صلح در محلات تشکیل شود و نیروی انتظامی و دادگاه‌ها باید بیشتر با هیئت‌های صلح همکاری کنند، خاطرنشان کرد: نباید به‌ هیچ ‌وجه نهاد‌های مرتبط به هیئت صلح ‌به عنوان یک ابزار به هیئت صلح نگاه کنند چرا که هیئت صلح کاملاً مردمی و از بزرگان ریش‌سفیدان تشکیل شده است.
وی ادامه داد: در برخی پرونده‌ها مانند قتل ممکن است اعضای هیئت‌های صلح مورد تهاجم قرار بگیرند لذا، حفاظت از افراد عضو هیئت صلح ضروری است در این راستا باید چاره‌اندیشی شود .
وطنی راه‌اندازی سایت اطلاع‌رسانی فعالیت‌های هیئت‌های صلح و سازش استان را ضروری دانست و گفت: اگر مردم در جریان اقدامات بزگان و معتمدین قرار بگیرند قطعاً بیشتر اعتماد می‌کنند .
وی ادامه داد: باید به‌ صورت شفاف اقدامات هیئت‌های صلح به جامعه اطلاع‌رسانی شود و مقداری هزینه جانبی برای فعالیت‌های هیئت‌های صلح در نظر گرفته شود و همچنین برای اعضای هیئت صلح احکام صادر شود و شناسانه داشته باشند .

خبر جدید  ثبت بیش از ۸۸ درصد کانون‌ مساجد ایلام در سامانه جامع بچه‌های مسجد

بزرگان با کمترین هزینه و اتلاف وقت، بزرگ‌ترین پرونده‌های قتل را به سازش می‌کشند

در ادامه حاج «ناصر بیگلری» از اعضای دیگر هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: برای اولین بار است که رسانه ایسنا به مقوله مهم صلح و سازش و نقش هیئت صلح از منظر عرفی و غیر دولتی می‌پردازد و ما بزرگان معتقدیم اقدامات مصلحان بدون کمک رسانه‌ها به نقطه مطلوب نمی‌رسد .
وی با بیان اینکه هیئت صلح استان توان خود را در به سازش کشیدن اختلافات در داخل و خارج استان بار‌ها به نمایش گذاشته شده است، افزود: پرونده بوده که ۱۷ سال در دادگستری در حال رسیدگی بوده به درازا کشیده با ورود هیئت صلح استان و پا در میانی بزرگان استان به سازش ختم شده است .
بیگلری تصریح کرد: صلح و سازش و آرامش لازمه توسعه پایدار است لذا همه باید کمک کنند که هر بیشتر صلح در بین افراد جامعه باشد تابتوان به‌خوبی توسعه دست‌یافت.
عضو هیئت صلح استان ایلام ادامه داد: بزرگان و مصلحان استان بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی زحمات زیادی برای ایجاد آرامش و صلح بین مردم استان می‌کشند و ضروری بوده که به جامعه معرفی شود چون مردم ایلام بزرگ‌منشی و ریش‌سفیدان را می‌دانند.
وی با بیان اینکه بزرگان با کمترین هزینه و اتلاف وقت، بزرگ‌ترین پرونده‌های قتل را به سازش می‌کشند، گفت: البته بزرگان  و ریش‌سفیدان استان در صدد هستند که علاوه بر ایجاد صلح و سازش استان به مقوله‌های مهم توسعه استان هم کمک کنند.
بیگلری گفت: ۹۰ درصد نفت و گاز کشور در استان ایلام بوده اما مدیریت آن توسط استان کرمانشاه صورت می‌گیرد که این ظلم بزرگی در حق استان است و بزرگان که مورد اعتماد مردم هستند باید پای‌کار بیایند  و مدیریت نفت و گاز را به استان ایلام بیاورند.

دریافت تندیس در همایش صلح و صبر کشور با حضور رییس جمهور

در ادامه حاج «جبار کارزانی» دبیر هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: رسانه ایسنا طی یک سال اخیر اخبار و اقدامات هیئت صلح استان را به جامعه اطلاع‌رسانی کرده و این رسانه مردمی با توجه به قدرت نفوذی که در بین مردم و مسئولان دارد می‌تواند نقش بسیار مهی در نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش داشته باشد و به عنوان بازوی کمکی برای ایجاد آرامش و امنیت در استان عمل کند‌.
وی با بیان اینکه عفو، گذشت و برادری و دوستی از تأکیدات دین مبین اسلام و همچنین مایه آرامش هر جامعه است، تصریح کرد: قران می‌فرماید: «هرکسی که در راه صلح و سازش حرکت می‌کند از لحظه حرکت تا لحظه برگشت اقدام او عبادت است‌».
کارزانی با تأکید بر اینکه هیئت صلح استان فقط برای رضای خدا و ایجاد آرامش و امنیت استان تلاش می‌کنند، گفت: بزرگان استان مایه افتخار و سربلندی هستند‌.

مردم استان بزرگان را قبول دارند

دبیر هیئت صلح استان ایلام با تأکید بر اینکه مردم استان بزرگان را قبول دارند و حرف آن‌ها را بالاتر از حکم دادگاه می‌دانند، افزود: مقوله مهم صلح و سازش باید در جامعه و نسل جوان باب شود و اگر این مهم خوب نهادینه شود قطعاً نقش مهمی در ایجاد امنیت پایدار ایفا می‌کنند و تاکنون دادگستری و نیروی انتظامی به‌خوبی از هیئت صلح استان حمایت کرده‌اند .
وی ادامه داد: هر کدام از بزرگان استان یک سردار محسوب می‌شود و تلاش برای حل هر اختلاف، نزاع و درگیری را به‌ خوبی فرماندهی می‌کنند و هم ‌اکنون در استان ۱۷۰ نفر عضو هیئت صلح هستند که از این تعداد ۳۵ نفر هسته اصلی را تشکیل می‌دهند .
کارزانی با بیان اینکه بزرگان و هیئت صلح استان پا به ‌پای نیروی انتظامی و دادگستری در راستای ایجاد امنیت فعالیت می‌کنند، گفت: از همه افراد درخواست داریم به جمع هیئت صلح استان بپیوندند و با اقدام خود قدمی در راه امینت و آرامش استان بردارند .
وی با بیان اینکه دادگستری استان قول مساعد برای مهیا کردن مکانی برای استقرار هیئت صلح استان داده است که امیدواریم هرچه زودتر این مهم انجام شود، عنوان کرد: در سال گذشته هیئت صلح استان به دلیل فعالیت خوب خود و به سازش کشیدن پرونده‌های اختلافی مهم و قتل در استان مفتخر به دریافت تندیس در همایش صلح و صبر کشور با حضور رییس جمهور شد.
کارزانی با تأکید اینکه هیئت صلح در استان باید مورد حمایت همه دستگاه‌ها قرار گیرد تا بتواند به‌ خوبی کار خود را انجام دهد، افزود: هرچه از بزرگان حمایت شود با فراغ بال بیشتری به انجام ‌وظیفه شرعی و عرفی خود می‌پردازد .

سازش در ۱۰ فقره پرونده قتل در ایلام

دبیر هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته بیش از ۱۰۰ پرونده اختلاف در زمینه‌های مختلف در استان توسط هیئت صلح به سازش ختم شده و از همه مهتر ۱۲ پرونده قتل به سازش کشیده شده است، تصریح کرد: در حال حاضر به سازش کشیدن ۱۰ فقره پرونده قتل در دستور کار است .
وی در پایان از حمایت و پشتیبانی رئیس کل دادگستری استان ایلام جناب آقای «محمد رزم» و معاونین دادگستری استان و سردار «نورعلی یاری» فرمانده انتظامی استان ایلام و معاونان قدردانی کرد.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.
منادیان گمنام «وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِیْنِکُمْ» در میزگرد ایکنا؛ گروه اجتماعی: عضو هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه ۱۱۰ پرونده اختلاف و قتل توسط هیئت صلح ایلام به سازش کشیده شد، گفت: مختومه کردن پرونده‌های قتل و نزاع‌های ایلی و طایفه‌ای به سازش، ‌کار آسانی نیست. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام، حجت‌الله ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 6 ژوئن 2017  |  زمان: 11:29 ق.ظ  | شماره خبر: 2516   

منادیان گمنام «وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِیْنِکُمْ» در میزگرد ایکنا؛

گروه اجتماعی: عضو هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه ۱۱۰ پرونده اختلاف و قتل توسط هیئت صلح ایلام به سازش کشیده شد، گفت: مختومه کردن پرونده‌های قتل و نزاع‌های ایلی و طایفه‌ای به سازش، ‌کار آسانی نیست.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام، حجت‌الله عالی‌پور، عضو هیئت صلح استان ایلام و از بزرگان ایل «خزل» در میزگرد خبرگزاری ایکنا ایلام، با تاکید بر اینکه در استان ایلام، مردم ارزش و احترام خاصی برای بزرگان قائل هستند، اظهار کرد: هیئت‌های صلح از بزرگان ایلات و طوایف استان تشکیل شدند و با نفوذ معنوی و محلی که دارند می‌توانند نقش بسیار مهم و قابل‌توجهی در ایجاد امنیت و رفع اختلافات بین مردم و طوایف ایفا کنند و خوشبختانه تاکنون کارهای بسیار خوب و ارزشمندی در زمینه ایجاد صلح و سازش در بین مردم توسط این هیئت انجام‌گرفته که به عنوان مثال پرونده‌هایی که ۱۶ سال در چرخه‌ی دادگستری طول کشیده به نتیجه نرسیده توسط بزرگان هیئت صلح حل و فصل و به سازش ختم شده است .
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیئت صلح استان با حضور ۳۵ نفر از بزرگان و معتمدان استان به‌ خوبی در حال رفع اختلافات مردم اقدام می‌کنند، اضافه کرد: مختومه کردن پرونده‌های قتل و نزاع‌های ایلی و طایفه‌ای به سازش، ‌کار آسانی نیست و با این وجود خوشبختانه مردم استان برای حرف بزرگان ارزش قائل هستند و حرف بزرگان در این گونه اتفاقات کارساز است.    
عضو هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم و اصلی رونق و شکوفایی هر جامعه در گرو صلح، سازش و امنیت است، تصریح کرد: استان ایلام از حیث وجود بزرگان شاخص و سنت‌های فرهنگی بسیار غنی است و هدف کار هیئت صلح استان جلب رضای خدا و کمک به آرامش استان است و نیاز به تقدیر و تشکر هیچ مقام مسئولی ندارد و اعضا هیچ‌ گونه چشم‌داشتی هم نداشته و به‌ صورت خودجوش و افتخاری در خدمت امنیت هستند.
وی با بیان اینکه در پاره‌ای موارد بزرگان در راه صلح و سازش توهین می‌شنوند و یا مشکلاتی برای آن‌ها به وجود می‌آید، عنوان کرد: ما در این مسیر فقط به ایجاد صلح و سازش فکر می‌کنیم چرا که صلح یک اقدام ارزشمند، ماندگار و زیبا است که به جامعه آرامش می‌دهد و همه از آن منتفع می‌شود.
عالی‌پور با تأکید بر اینکه هر جامعه‌ای که آرامش نداشته باشد موفق نشده و جامعه‌ای درست حرکت می‌کند که بتواند مناقشات و درگیرهای مردمی را به حد پایینی برساند، تصریح کرد: تمام بزرگان استان بدون هیچ منتی در خدمت صلح و آرامش استان هستند.
عضو هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه اقدامات هیئت صلح باید ترویج و گسترش یافته و اگر این مهم به ‌خوبی انجام شود پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در پرتو آن مهیا می‌شود، گفت: پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینهٔ حضور بزرگان و قدرت معنوی آنان در استان وجود دارد که باید از این مهم به ‌خوبی بهره برد .

سفیران گمنام صلح از جان و آبروی خود مایه می‌گذارند

در ادامه «محمد چمن‌آرا» از دیگر بزرگان ایل خزل و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: اقدام هیئت صلح استان پیرو دستورات دین مبین اسلام و ائمه معصومین (ع) است چرا که بزرگان دین تاکید داشته‌اند که «اصلاح و آرامش جامعه بالاتر و ارزشمندتر از هر عملی است» .
وی با بیان اینکه هیئت‌ صلح استان‌ها منشأ خیر و برکت در جامعه بوده چرا که بزرگ‌ترین برکت، امنیت و آرامش است، گفت: بزرگان صلح و سازش در استان وظیفه بسیار حساس و خطیری بر عهده‌ دارند و در استان به‌ خوبی عمل کرده‌اند .
چمن‌آرا با بیان اینکه بزرگان استان سفیران صلح هستند، عنوان کرد: اعضای این هیئت  کوچک‌ترین چشم‌داشتی با احساس وظیفه شرعی، دینی و انسانی در این وادی کار می‌کنند و به رفع خصومت‌های محلی، قومی و قبیله‌ای می‌پردازند.
عضو هیئت صلح استان ایلام ادامه داد: بزرگان برای هر صلح و سازش از جان، مال، آبرو و حیثیت خود برای ایجاد آرامش و امنیت در جامعه مایه می‌گذارند و فقط چشم‌انتظار اجر و پاداش خداوند هستند .
وی با بیان اینکه در انقلابی که مردم‌سالاری دینی حاکم است بدون هیچ وظیفه قانونی، بزرگان با تشکیل هیئت صلح استان در راستای ایجاد امنیت و آرامش شبانه‌روز تلاش می‌کنند، گفت: خداوند بر دوش همه افراد تکلیف گذاشته و هیئت صلح در حال انجام‌ وظیفه خود در این زمینه است و امیدواریم در ماه مبارک رمضان که ماه بهار قران است بتوانیم خیلی از پرونده‌های غیرعمد قتل و خصومت و درگیری‌ها به سازش بکشیم تا شاهد آرامش بیشتری در استان باشیم .
چمن‌آرا با تأکید بر اینکه هیئت صلح استان باید در زمینه‌های مختلف مورد حمایت قرار گیرد تا با اعتماد به ‌نفس بیشتر در زمینهٔ صلح و سازش تلاش کند، افزود: همکاری نیروی انتظامی و دادگستری با بزرگان در حین ایفای این وظیفه‌ی بسیار مهم است و اگر این دستگاه‌ها کمک نکنند هیئت صلح به ‌خوبی نمی‌تواند اقدام خود را به‌ خوبی  انجام دهد لذا ضروری است همه مسئولان از هیئت صلح استان حمایت کنند.

عاشق کار خود هستیم/ رسانه‌ها فرهنگ‌سازی کنند

در ادامه «حشمت قیطاسی» از بزرگان ایل «شوهان» و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: ماه مبارک رمضان فرصت خوبی برای رفع اختلافات و خصومت‌ها است و مردم در عمل به این موضوع اعتقاد دارند چون پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «خوشا به حال کسانی که در حال صلح و سازش در بین امت خود هستند و بزرگ‌ترین پاداش‌های معنوی برای آنان حاصل می‌شود» و همچنین امام علی(ع) فرموده است: که «ایجاد صلح و سازش در بین مردم از نمازها و کارهای مستحبی واجب‌تر است.»    
قیطاسی با اشاره به اینکه هیئت صلح استان با ازخودگذشتگی و ایثار در راستای خدمت به مردم تلاش می‌کنند و در موقع وقوع نزاع و درگیری‌ها از وقت و فراغت خود می‌گذارند، افزود: بزرگان در هیئت صلح به‌ صورت خودجوش کار می‌کنند و منتی هم بر سر کسی ندارند و عاشق کار خود هستند و کسی که با عشق کار انجام دهد به ‌دور از هر حاشیه‌ای بهترین کار را انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: هیئت صلح استان بهترین پاداش خود را از خدا و با ایجاد نشاط و شادابی در بین مردم می‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه بزرگان ایلات و طوایف مختلف در استان دست‌به‌دست هم داده‌اند تا با بزرگ‌منشی، اختلافات بین مردم را حل کنند، گفت: می‌طلبد که جوانان را با کار بزرگان و اقدام ارزشمند آن‌ها آشنا کرد، چرا که صلح و سازش از بسیاری از مشکلات پیشگیری می‌کند، برای مثال با به سازش کشیدن یک نزاع از دیگر درگیرهای قومی و طایفه‌ای جلوگیری می‌شود .
قیطاسی با بیان اینکه همه مسئولان و دستگاه‌ها باید به هیئت صلح کمک کنند، تصریح کرد: هر تصمیمی که در هیئت صلح استان صورت می‌گیرد با بهره‌گیری از خرد جمعی است.
عضو هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه بزرگان و معتمدین منشأ خیر و برکت در جامعه هستند، گفت: ای ‌کاش اصحاب رسانه بیشتر به حوزه صلح و سازش توجه کنند و خوشبختانه برای اولین بار است که خبرگزاری ایسنا به این مقوله توجه کرده و همپای هیئت صلح استان در راستای ترویج فرهنگ سازش کمک می‌کند.
وی تصریح کرد: ایجاد صلح‌ به ‌سختی و با مایه گذاشتن از وجود بزرگان انجام می‌شود راحت هم نیست، هدف اصلی بزرگان ایلات و طوایف استان، هدیه کردن امنیت و آرامش است، هیئت صلح استان با تجربه و احساس مسئولیت به کانون‌های آتش نزاع‌ها، قتل‌ها و اختلافات می‌رود و با حرف خود که برای مردم سند محسوب می‌شود آتش اختلاف را خاموش می‌کنند و بزرگ‌ترین افتخار این هیئت این است که مورد اعتماد مردم هستند.
قیطاسی با تأکید بر اینکه دادگستری و نیروی انتظامی به ‌خوبی در زمینه صلح و سازش به بزرگان استان کمک می‌کنند، که جای تشکر دارد، افزود: از اصحاب رسانه درخواست داریم بیشتر به این حوزه توجه کنند تا بتوانیم به‌ خوبی این فرهنگ درست را در جامعه نهادینه کنیم.
وی با بیان اینکه ایجاد صلح و سازش موجب کاهش هزینه، وقت و  ایجاد آرامش پایدار در جامعه می‌شود، اظهار کرد: در پرونده‌های که به دادگستری وارد می‌شود و مورد رسیدگی و صدور حکم قرار می‌گیرد شاکی و متشاکی هر دو ناراضی هستند اما در صلح و سازش‌ها هر دو طرف راضی هستند و با رضایت کامل به خصومت و درگیری پایان می‌دهند، بنابراین اقدام ارزشمند هیئت صلح و سازش با صدور حکم در محاکم قضایی قابل قیاس نیست.
قیطاسی با تأکید بر اینکه بزرگان و مصلحان استان افراد دلسوز، جا افتاده و بدون غرور تکبر هستند و نیاز است که زندگی‌نامه آن‌ها توسط رسانه‌ها منتشر شود تا چراغ راه نسل‌های آینده شود، اضافه کرد: اقداماتی که برخی بزرگان در راستای امنیت، آرامش، صلح و سازش در بین مردم انجام می‌دهند با هیچ ‌چیزی قابل قیاس نیست.

خبر جدید  سیستم نظارت مناسب بر دفع نخاله های ساختمانی شهر ایلام وجود ندارد

تفاوت سازش در هیئت صلح با رسیدگی به پرونده در دستگاه قضا

در ادامه حاج «جهانشاه کریمیان» عضو دیگر هیئت صلح استان ایلام اظهار کرد: با توجه به بافت قومی و قبیله‌ای استان ایلام، بزرگان، ریش‌سفیدان و معتمدین به ‌خوبی می‌توانند در ایجاد آرامش و امنیت نقش‌آفرینی کنند .
وی افزود: ریش‌سفیدان بدون هیچ پیچ ‌و خم اداری، اقدام به صلح و سازش می‌کنند و هر دو طرف هم راضی هستند و این اقدام ارزشمند با هیچ ‌چیزی قابل‌مقایسه نیست .
کریمیان با اشاره به اینکه اگر اقدامات هیئت صلح به مردم و دستگاه‌ها اطلاع‌رسانی شود قطعاً موجب ترویج فرهنگ هم‌زیستی مسالمت‌آمیز می‌شود، گفت: هدف بزرگان، خدمت به مردم و ایجاد آرامش و صلح در جامعه است .
عضو هیئت صلح استان ایلام ادامه داد: اگر رسانه‌ها به ‌خوبی اقدامات و هدف هیئت صلح را به جامعه برسانند قطعاً مردم بیشتر اعتماد کرده و رفع خصومت‌ها سریع‌تر انجام می‌شود و از طرفی بزرگان نیز بیشتر به این سمت ترغیب می‌شوند و سیستم حکومتی، دستگاه قضایی و نیروی انتظامی بیشتر به هیئت صلح کمک می‌کنند .

مردم ایلام احترام هیئت صلح را دارند

در ادامه حاج «یوسف شاه‌پسندی» از بزرگان ایل ملکشاهی و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: با توجه به یک دست شیعه بودن مردم استان و در نظر گرفتن اعتقادات مردم، به ‌خوبی می‌توان در زمینهٔ صلح و سازش کار کرد‌.
وی با بیان اینکه خوشبختانه مردم استان ایلام برای بزرگان و سران طوایف ارزش خاصی قائل هستند، تصریح کرد: حرف بزرگان برای مردم و جوانان سند و آن را بالاتر از حکم دادگاه می‌دانند‌.
شاه‌پسندی ادامه داد: هیئت صلح نیاز جدی به پشتیبانی رسانه‌ای برای ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه دارد و متاسفاته تاکنون رسانه‌ها کمتر به این حوزه توجه کردند، در صورتی که ایجاد صلح و دوستی و بازگشت زندانی به آغوش گرم خانواده با رضایت شاکی کار کمی نیست‌.

خبر جدید  مسجد روستای عین صوله دهلران به بهره برداری رسید

امنیت پایدار استان؛ حاصل تلاش هیئت صلح با دستگاه‌های امنیتی

در ادامه «صفدر صادقی» از مصلحان ایل ارکوازی و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: صلح و سازش در جامعه موجب آرامش پایدار و ایجاد امنیت برای افراد جامعه می‌شود و تامین امنیت از بزرگ‌ترین فضیلت‌ها محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه کار بزرگان و ریش‌سفیدان در حل مشکلات مردم و کاهش خصومت‌ها، نزاع‌ها و درگیرها در بین ایلات و طوایف حیاتی است، گفت: هیئت صلح استان به وظیفه خود به خوبی عمل کرده و حل مشکلات مردم بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی را هدف غایی خود می‌داند.
صادقی تصریح کرد: قد خم کردن مردم در برابر حرف بزرگان، نعمت کمی نیست لذا باید از این ظرفیت برای پیشبرد توسعه استان کمک گرفت .
این معتمد گفت: بزرگان با وجود احترام و عزتی که در بین مردم‌ دارند اما برای صلح و سازش‌ها دست و پای شاکی را می‌بوسند تا بتوانند رضایت طرف را جلب کنند و آرامش در جامعه حاکم شود و این ایثار و از خود گذشتی کم سرمایه‌ای نیست .

حرف ریش‌سفیدان مانع بسیاری از ناهنجاری‌ها و اختلاف‌ها می‌شود

در ادامه حاج «نصرت‌الله جلالیان» از بزرگان ایل «پنجستون» و عضو هیئت صلح استان ایلام اظهار کرد: هر جامعه‌ای دارای نهادهایی است و زمانی که این نهادها یکدست و هماهنگ حرکت کنند توسعه پایدار صورت گرفته و در این‌ بین آرامش و امنیت حرف اول را می‌زند، لذا جامعه‌ای که صلح و سازش در آن باشد برکات خداوند هم بیشتر نازل می‌شود درنتیجه رفاه و آرامش هم بیشتر می‌شود .
وی با بیان اینکه اساس هر جامعه نشأت‌ گرفته از فرهنگ است و سایر امور از جمله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به ‌تبع فرهنگ حرکت می‌کنند و در این راستا کار هیئت صلح قبل از هر چیزی ایجاد فرهنگ و صلح و دوستی برادری است، افزود: رشد همه ‌جانبه جامعه در گرو فرهنگ درست بوده و هیئت صلح استان به دنبال نهادینه کردن فرهنگ صلح، ‌دوستی و آرامش در جامعه است .
جلالیان با تأکید بر اینکه ایجاد صلح و دوستی در هر جامعه خیر برکت به بار می‌آورد و یکی از برکاتی که در استان ما وجود دارد وجود بزرگان و مصلحانی است که حرفشان برای عامه مردم قابل قبول و معتبر است، تصریح کرد: با یک حرف ریش‌سفیدان از بسیاری از ناهنجاری‌ها و اختلاف‌ها جلوگیری می‌شود.    
وی با بیان اینکه یکدست بودن مردم استان از نظر فرهنگی و دینی زمینه لازم را برای فعالیت در راستای ایجاد صلح و سازش مهیا کرده است، افزود: تفکر و ارزش‌های فرهنگی و قبیله‌ای استان می‌تواند به توسعه همه‌جانبه استان کمک کند و خوشبختانه در هیئت صلح استان از همه ایلات و طوایف حضور دارند .   
جلالیان اظهار کرد: در دین مبین اسلام به ایجاد صلح و سازش در جامعه تأکید جدی شده و هیئت صلح استان دستورات دین را بدون هیچ چشم‌داشتی اجرا می‌کنند و ضرورت دارد دانشجویان  و دانشگاهیان به ویژه در حوزه علوم اجتماعی و انسانی پایان‌نامه‌هایی را بخ تلاش‌ها و ایثارگری‌ها و از خودگذشتگی‌های بزرگان ایلات و طوایف استان اختصاص دهند.

قبل از تشکیل هر پرونده‌ای در دادگاه، هیئت صلح ورود کند

در ادامه حاج «کمر وطنی» از بزرگان ایل «شیروان» و عضو هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: کشور ما در حال ‌توسعه است و در حین حرکت به سمت توسعه ‌یافتگی خواه ‌ناخواه یک سری تنش‌ها به وجود می‌آید و این تنش‌ها اهمیت هیئت صلح را بیشتر می‌کند .
وی با بیان اینکه هیئت صلح استان اصولاً از دو زاویه شرعی و قانونی فعالیت می‌کند و در بند ۱۸۷ برنامه سوم توسعه ارتباط با صلح و سازش خارج از مقر دستگاه قضایی جهت کاهش مراجعات مردم به دادگاه مصوب شده است، افزود: نبود برنامه مدون برای هیئت‌های صلح، نداشتن مکان مستقر و مشخص از گله‌مندی‌های این بزرگان است و اگر هیئت‌های صلح استان جا و مکان مشخصی داشته باشد می‌توانند به گسترش  صلح و سازش تا عمق روستاها کمک کنند .
وطنی با اشاره به اینکه هیئت‌های صلح باید در روستا فعال شوند چون در گذشته تمام مشکلات روستا توسط ریش‌سفیدان و هیئت‌های صلح ختم می‌شد، گفت: باید قبل از تشکیل هر پرونده‌ای، پای هیئت‌های صلح باز شود چرا که بعد از تشکیل پرونده در کلانتری‌ها و دادگاه دیگر مزه‌ی صلح آن چنان در جامعه جاری و سازی نمی‌شود.
این بزرگ ایل شیروان با تأکید بر اینکه باید هیئت‌های صلح در محلات تشکیل شود و نیروی انتظامی و دادگاه‌ها باید بیشتر با هیئت‌های صلح همکاری کنند، خاطرنشان کرد: نباید به‌ هیچ ‌وجه نهاد‌های مرتبط به هیئت صلح ‌به عنوان یک ابزار به هیئت صلح نگاه کنند چرا که هیئت صلح کاملاً مردمی و از بزرگان ریش‌سفیدان تشکیل شده است.
وی ادامه داد: در برخی پرونده‌ها مانند قتل ممکن است اعضای هیئت‌های صلح مورد تهاجم قرار بگیرند لذا، حفاظت از افراد عضو هیئت صلح ضروری است در این راستا باید چاره‌اندیشی شود .
وطنی راه‌اندازی سایت اطلاع‌رسانی فعالیت‌های هیئت‌های صلح و سازش استان را ضروری دانست و گفت: اگر مردم در جریان اقدامات بزگان و معتمدین قرار بگیرند قطعاً بیشتر اعتماد می‌کنند .
وی ادامه داد: باید به‌ صورت شفاف اقدامات هیئت‌های صلح به جامعه اطلاع‌رسانی شود و مقداری هزینه جانبی برای فعالیت‌های هیئت‌های صلح در نظر گرفته شود و همچنین برای اعضای هیئت صلح احکام صادر شود و شناسانه داشته باشند .

خبر جدید  ثبت بیش از ۸۸ درصد کانون‌ مساجد ایلام در سامانه جامع بچه‌های مسجد

بزرگان با کمترین هزینه و اتلاف وقت، بزرگ‌ترین پرونده‌های قتل را به سازش می‌کشند

در ادامه حاج «ناصر بیگلری» از اعضای دیگر هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: برای اولین بار است که رسانه ایسنا به مقوله مهم صلح و سازش و نقش هیئت صلح از منظر عرفی و غیر دولتی می‌پردازد و ما بزرگان معتقدیم اقدامات مصلحان بدون کمک رسانه‌ها به نقطه مطلوب نمی‌رسد .
وی با بیان اینکه هیئت صلح استان توان خود را در به سازش کشیدن اختلافات در داخل و خارج استان بار‌ها به نمایش گذاشته شده است، افزود: پرونده بوده که ۱۷ سال در دادگستری در حال رسیدگی بوده به درازا کشیده با ورود هیئت صلح استان و پا در میانی بزرگان استان به سازش ختم شده است .
بیگلری تصریح کرد: صلح و سازش و آرامش لازمه توسعه پایدار است لذا همه باید کمک کنند که هر بیشتر صلح در بین افراد جامعه باشد تابتوان به‌خوبی توسعه دست‌یافت.
عضو هیئت صلح استان ایلام ادامه داد: بزرگان و مصلحان استان بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی زحمات زیادی برای ایجاد آرامش و صلح بین مردم استان می‌کشند و ضروری بوده که به جامعه معرفی شود چون مردم ایلام بزرگ‌منشی و ریش‌سفیدان را می‌دانند.
وی با بیان اینکه بزرگان با کمترین هزینه و اتلاف وقت، بزرگ‌ترین پرونده‌های قتل را به سازش می‌کشند، گفت: البته بزرگان  و ریش‌سفیدان استان در صدد هستند که علاوه بر ایجاد صلح و سازش استان به مقوله‌های مهم توسعه استان هم کمک کنند.
بیگلری گفت: ۹۰ درصد نفت و گاز کشور در استان ایلام بوده اما مدیریت آن توسط استان کرمانشاه صورت می‌گیرد که این ظلم بزرگی در حق استان است و بزرگان که مورد اعتماد مردم هستند باید پای‌کار بیایند  و مدیریت نفت و گاز را به استان ایلام بیاورند.

دریافت تندیس در همایش صلح و صبر کشور با حضور رییس جمهور

در ادامه حاج «جبار کارزانی» دبیر هیئت صلح استان ایلام نیز اظهار کرد: رسانه ایسنا طی یک سال اخیر اخبار و اقدامات هیئت صلح استان را به جامعه اطلاع‌رسانی کرده و این رسانه مردمی با توجه به قدرت نفوذی که در بین مردم و مسئولان دارد می‌تواند نقش بسیار مهی در نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش داشته باشد و به عنوان بازوی کمکی برای ایجاد آرامش و امنیت در استان عمل کند‌.
وی با بیان اینکه عفو، گذشت و برادری و دوستی از تأکیدات دین مبین اسلام و همچنین مایه آرامش هر جامعه است، تصریح کرد: قران می‌فرماید: «هرکسی که در راه صلح و سازش حرکت می‌کند از لحظه حرکت تا لحظه برگشت اقدام او عبادت است‌».
کارزانی با تأکید بر اینکه هیئت صلح استان فقط برای رضای خدا و ایجاد آرامش و امنیت استان تلاش می‌کنند، گفت: بزرگان استان مایه افتخار و سربلندی هستند‌.

مردم استان بزرگان را قبول دارند

دبیر هیئت صلح استان ایلام با تأکید بر اینکه مردم استان بزرگان را قبول دارند و حرف آن‌ها را بالاتر از حکم دادگاه می‌دانند، افزود: مقوله مهم صلح و سازش باید در جامعه و نسل جوان باب شود و اگر این مهم خوب نهادینه شود قطعاً نقش مهمی در ایجاد امنیت پایدار ایفا می‌کنند و تاکنون دادگستری و نیروی انتظامی به‌خوبی از هیئت صلح استان حمایت کرده‌اند .
وی ادامه داد: هر کدام از بزرگان استان یک سردار محسوب می‌شود و تلاش برای حل هر اختلاف، نزاع و درگیری را به‌ خوبی فرماندهی می‌کنند و هم ‌اکنون در استان ۱۷۰ نفر عضو هیئت صلح هستند که از این تعداد ۳۵ نفر هسته اصلی را تشکیل می‌دهند .
کارزانی با بیان اینکه بزرگان و هیئت صلح استان پا به ‌پای نیروی انتظامی و دادگستری در راستای ایجاد امنیت فعالیت می‌کنند، گفت: از همه افراد درخواست داریم به جمع هیئت صلح استان بپیوندند و با اقدام خود قدمی در راه امینت و آرامش استان بردارند .
وی با بیان اینکه دادگستری استان قول مساعد برای مهیا کردن مکانی برای استقرار هیئت صلح استان داده است که امیدواریم هرچه زودتر این مهم انجام شود، عنوان کرد: در سال گذشته هیئت صلح استان به دلیل فعالیت خوب خود و به سازش کشیدن پرونده‌های اختلافی مهم و قتل در استان مفتخر به دریافت تندیس در همایش صلح و صبر کشور با حضور رییس جمهور شد.
کارزانی با تأکید اینکه هیئت صلح در استان باید مورد حمایت همه دستگاه‌ها قرار گیرد تا بتواند به‌ خوبی کار خود را انجام دهد، افزود: هرچه از بزرگان حمایت شود با فراغ بال بیشتری به انجام ‌وظیفه شرعی و عرفی خود می‌پردازد .

سازش در ۱۰ فقره پرونده قتل در ایلام

دبیر هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته بیش از ۱۰۰ پرونده اختلاف در زمینه‌های مختلف در استان توسط هیئت صلح به سازش ختم شده و از همه مهتر ۱۲ پرونده قتل به سازش کشیده شده است، تصریح کرد: در حال حاضر به سازش کشیدن ۱۰ فقره پرونده قتل در دستور کار است .
وی در پایان از حمایت و پشتیبانی رئیس کل دادگستری استان ایلام جناب آقای «محمد رزم» و معاونین دادگستری استان و سردار «نورعلی یاری» فرمانده انتظامی استان ایلام و معاونان قدردانی کرد.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.