به گزارش ایکنا از ایلام، محمد نوذری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام روز گذشته یازدهم اسفندماه در مراسم یادواره شهدای ایل شوهان و عملیات والفجر ۵ در روستای چنگوله اظهار کرد: شهدا به دنبال نام نشان نبودند و با نام خدا پا به عرصه ایثار و شهادت گذاشتندوی ادامه داد: ملت ایران در ...
تاریخ مخابره: شنبه 3 مارس 2018  |  زمان: 11:26 ق.ظ  | شماره خبر: 2360   

به گزارش ایکنا از ایلام، محمد نوذری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام روز گذشته یازدهم اسفندماه در مراسم یادواره شهدای ایل شوهان و عملیات والفجر ۵ در روستای چنگوله اظهار کرد: شهدا به دنبال نام نشان نبودند و با نام خدا پا به عرصه ایثار و شهادت گذاشتند
وی ادامه داد: ملت ایران در صحنه های مختلف نظام را در برابردشمنان و توطئه هایی که در سراسر جهان بر علیه ایران شکل می گیرند حمایت می کند و همواره این عملکرد ملت بوده که نجات بخش است .

ملت ایران همواره پشتیبان نظام اسلامی بوده است
این مقام مسئول ادامه داد: ملت ایران هر جایی که برای نظام و کشور خود احساس خطر کرده،  وارد شده و پشتیبان نظام اسلامی بوده است .
معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام با اشاره به فتنه های کوچک و بزرگی که در اطراف کشور در سال های اخیر ایجاد شده خاطر نشان کرد: اکنون نیز قدرت های جهانی به دنبال ایجاد جنگ نیابتی در منطقه بر علیه محور مقاومت و خصوصا ایران بودند که با دوراندیشی رهبر معظم انقلاب و جانفشانی و سلحشوری سرداران غیور اسلام تمام توطئه های آنان نقش بر آب شد و در سوریه که سردمداران آن کشورخود از مقاومت در برابر داعش ناامید شده بودند، این سرداران و سربازان جان برکف بودند که در مقابل داعش قد علم کرده و اجازه دست درازی به محور مقاومت را ندادند .
وی گفت: عاملی که باعث شد در برابر داعش  ایستادگی کنند بیداری، بصیریت ، احساس مسئولیت دینی و انقلابی بود که قهرمانان ایران زمین از سراسر کشور احساس خطر کردند و در مقابل داعش ایستادگی کردند
نوذری ادامه داد : آمریکا همه تمام توان خود را برای حفظ داعش گذاشته بود و نیرویی که ساخته و پرداخته دست خودشان بود را ابزاری بر علیه ملت های مظلوم قرار دادند و امروز این غائله هایی که در حوزه های اجتماعی علیه ملت ایران ایجاد می کند برای ایجاد ناامیدی در بین مردم است
این مقام مسئول تصریح کرد: درابتدای انقلاب هم دشمنان از هیچ کوششی برای ضربه زدن به ملت کوتاهی نکردند و اکنون نیز از طریق فضای مجازی و ایجاد جریان های مختلف سعی در نا امید کردن ملت ایران دارند .
معاون استاندار با بیان این که اکنون باید با هوشیاری ، بصیرت و احساس وظیفه  و پیروی از راه شهدا برای حفظ این انقلاب تلاش کنیم ، از مردم خواست همچون سال های گذشته پشتیبان نظام اسلامی باشند .
وی همچنین در در مراسم چمر که برای شهدای ایل شوهان برگزار شد شرکت کرد .
عملیات والفجر۵ ساعت ۲۴ روز ۲۷ بهمن سال ۱۳۶۲ با رمز یا زهرا (س) در منطقه کوهستانی چنگوله حد فاصل شهرهای مهران و دهلران به اجرا درآمد .
نیروهای عمل کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دو مرحله با هدف آزادسازی بلندی‌های منطقه چنگوله وارد عمل شدند .
در همان ساعات نخست، بلندی‌های پیزولی، آزادخان کشته، تنگه چنگوله و ده‌ها کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و جاده بدر – طیب عراق به تسلط نیروهای ایرانی درآمد. همچنین به ۴ تیپ از گارد مرزی عراق خساراتی وارد شد .
در مرحله دوم مناطق دیگری نیز از خاک ایران و عراق آزاد شد و نیروهای خودی در آن استقرار یافتند که از جمله آن، استقرار نیروهای ایرانی در ۳۵ کیلومتری بزرگراه بغداد – بصره است .
در این مرحله نیز ۴تیپ کوهستانی عراق به طور ۱۰۰درصد و تیپ ۵۰ زرهی لشکر ۱۲ بیش از ۵۰ درصد منهدم شد و دشمن با دادن ۱۷۷۰ تن کشته و زخمی و اسیر در طی شش پاتک سنگین عقب نشینی کرد .
در مجموع دو مرحله عملیات، منطقه‌ای به گستردگی۱۱۰ کیلومتر مربع شامل بلندی‌های «پیزولی»، «تنگه چنگوله»، «تونل»، «چغا عسکر»، «عباس عظیم»، پاسگاه‌های شمالی«عین عبد»، «طارق» ، « الرباقی»، شهرک‌های «یک سایه»، «آل یاسین» و روستاهای شیخ احمدآزاد گردید و چهل دستگاه تانک و نفربر، مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین، دو فروند چرخبال، ده‌ها دستگاه خودروی نظامی و ده انبار مهمات دشمن منهدم و ده‌ها دستگاه تانک و نفربر، شماری خودروی نظامی و انواع سلاح‌های سبک و نیمه سنگین به قنیمت رزمندگان سپاه پاسداران درآمد .
سپاه پاسداران انقلاب اسلامي عمليات و الفجر۵ را با رمز يا زهرا (س) آغاز كرد. عمليات والفجر ۵ در منطقه عملياتي چنگوله حد فاصل مهران و دهلران اجرا شد و هدف از اجراي اين عمليات آزاد سازي منطقه عملياتي بود، در عمليات والفجر ۵ ضمن دستيابي به هدف عمليات شمار زيادي از افراد دشمن كشته يا اسير شدند و تجهيزات درخور توجهي ازدشمن نيز منهدم شد .
نتایج عملیات
مناطق آزاد شده :
وسعت منطقه آزاد شده : ۱۱۰ کیلومتر مربع
ارتفاعات بندپیر علی، تنگه چنگوله، تونل، چغاعسکر و عباس عظیم
پاسگاه‌های شمالی، عین عبد، طارق و الرباغی عراق
شهرک‌های یک سایه، آل یاسین و روستای شیخ احمر
تسلط بر جاده طیب – بدره ی عراق
تجهیزات منهدم شده دشمن :
۴۰  دستگاه تانک و نفربر
مقدار زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین
۲  فروند هلی کوپتر
ده‌ها دستگاه خودرو نظامی
۱۰  انبار مهمات
ارتفاعات بند پیر علی، تنگه چنگوله، تونل، چغا عسکر و عباس عظیم، پاسگاه‌های شمالی، عین عبد، طارق و الرباغی عراق، شهرک‌های یک سایه، آل یاسین و روستای شیخ احمر، تسلط بر جاده طیب – بدره عراق
تجهیزات منهدم شده دشمن :
۴۰  دستگاه تانک و نفربر
مقدار زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین
۲ فروند هلی‌کوپتر
ده‌ها دستگاه خودرو نظامی
۱۰  انبار مهمات
یگان‌های منهدم شده دشمن :
تیپ باز سازی شده ۴ گارد مرزی، یک واحد کماندویی، تیپ ۴ کوهستانی، یک گردان تانک از تیپ ۵۰ زرهی لشگر ۱۲
تعداد کشته و زخمی‌های دشمن: بیش از ۳۶۰۰ نفر
تعداد اسراء : ۱۷۰ نفر
ارگان‌‌ عمل‌كننده : نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
دستاوردها :
آزادسازی ۱۱۰ كیلومتر مربع، انهدام ۴۰ تانك، ۲ بالگرد و به هلاكت رساندن بیش از ۳۶۰۰ عراقی و غنیمت گرفتن ده‌ها دستگاه تانک و نفربر و خودرو
عملیات‌ «والفجر۵ » ساعت ‌۲۴ روز۲۷ بهمن‌ ماه ‌۱۳۶۲ با رمز «یا زهرا (س)» در منطقه‌ كوهستانی‌ «چنگوله» حدفاصل‌ شهرهای‌ مهران‌ و دهلران‌ به‌ اجرا درآمد. نیروهای‌ عمل‌ كننده‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در دو مرحله‌ با هدف‌ آزادسازی‌ بلندی‌های‌ منطقه‌ چنگوله‌ وارد عمل‌ شدند .
در همان‌ ساعات‌ نخست، بلندی‌های‌ « پیزولی » ، «آزادخان‌ كشته » ، « تنگه‌ چنگوله» و ده‌ها كیلومتر مربع‌ از خاك‌ ایران‌ آزاد و جاده‌ « بدر – طیب » عراق‌ به‌ تسلط‌ نیروهای‌ ایرانی‌ درآمد . همچنین‌ به‌۴ تیپ‌ از گارد مرزی‌ عراق‌ خساراتی‌ وارد شد. در مرحله‌ دوم‌ مناطق‌ دیگری‌ نیز از خاك‌ ایران‌ و عراق‌ آزادشد و نیروهای‌ خودی‌ در آن‌ استقرار یافتند كه‌ از جمله‌ آن، استقرار نیروهای‌ ایرانی‌ در۳۵ كیلومتری‌ بزرگراه‌ بغداد – بصره‌ است. در این‌ مرحله‌ نیز۴ تیپ‌ كوهستانی‌ عراق‌ به‌ طور۱۰۰ درصد و تیپ‌۵۰ زرهی‌ لشكر۱۲ بیش‌ از۵۰ درصد منهدم‌ شد و دشمن‌ با دادن ‌۳۷۷۰ تن‌ كشته‌ و زخمی‌ و اسیر در طی‌ شش‌ پاتك‌ سنگین‌ عقب ‌نشینی‌ كرد .
در مجموع‌ دو مرحله‌ عملیات، منطقه‌ای‌ به‌ گستردگی ‌۱۱۰ كیلومتر مربع‌ شامل بلندی‌های‌ «پیزولی»، «تنگه‌ چنگوله» ، « تونل» ، «چغا عسكر» ، «عباس‌ عظیم» ، پاسگاه‌‌های‌ شمالی‌ « عین‌ عبد» ، «طارق» ، «الرباغی» ، شهرک‌‌های‌ «یك‌ سایه » ، « آل یاسین» و روستای‌ شیخ‌ احمد آزاد گردید و ۴۰ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر ، مقداری‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه‌‌سنگین، ۲ فروند چرخبال، ده‌ها دستگاه‌ خودروی‌ نظامی‌ و ۱۰ انبار مهمات‌ دشمن‌ منهدم‌ و ده‌ها دستگاه‌ تانك‌ و نفربر، شماری‌ خودروی‌ نظامی‌ و انواع‌ سلاح‌های‌ سبك‌ و نیمه‌ سنگین‌ به‌ غنیمت‌ رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌ درآمد .
یگان‌های منهدم شده دشمن :
تیپ بازسازی شده ۴ گارد مرزی، یک واحد کماندویی، تیپ ۴ کوهستانی
یک گردان تانک از تیپ ۵۰ زرهی لشگر ۱۲
تعداد کشته و زخمی‌های دشمن: بیش از ۳۶۰۰ نفر
تعداد اسراء: ۱۷۰ نفر
غنائم :
ده‌ها دستگاه تانک و نفربر
تعدادی خودرو نظامی
مقدار زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین

خبر جدید  تعطیلی مدارس استان ایلام امروز دوشنبه به خاطر زلزله شب گذشته

عمليات والفجر ۵ از نگاه دیگر
با هدف آزادسازي ارتفاعات منطقه چنگوله، در ۲۷ بهمن سال ۱۳۶۲ و با رمز يا زهرا (س) در منطقه چنگوله (حدفاصل مهران و دهلران) آغاز شد .
در اين عمليات رزمندگان اسلام متشكل از نيروهاي سپاه و بسيج تحت امر قرارگاه خاتم‌‌الانبيا (ص) با عبور از ميدان‌هاي مين و موانع ايذايي، با حمايت آتش توپخانه، خود را به مواضع نيروهاي عراقي رسانيده و پس از چنر روز نبرد سخت موفق به تصرف اهداف پيش‌‌بيني شده شدند .
وسعت منطقه آزادشده در اين عمليات ۱۱۰ كيلومترمربع و تجهيزات منهدم شده دشمن شامل۴۰ دستگاه تانك و نفربر، مقدار زيادي سلاح سبك و نيمه‌سنگين، دو فروند هلي كوپتر، ده‌ها دستگاه خودرو نظامي و ۱۰ انبار مهمات بود .
همچنين يگان‌هاي منهدم شده دشمن شامل تيپ بازسازي شده چهار گارد مرزي، يك واحد كماندويي، تيپ چهار كوهستاني و يك گردان تانك از تيپ ۵۰ زرهي لشكر ۱۲ بود .
در اين عمليات بيش از ۳۶۰۰ نفر از نيروهاي دشمن كشته و ۱۷۰ نفر نيز به اسارت درآمدند .
در اين عمليات ده‌ها دستگاه تانک و نفر بر، تعدادي خودرو نظامي و مقدار زيادي سلاح سبک و نيمه سنگين به غنيمت درآمد.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.