دکتر «احسان طاهری» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: تنها راه برون رفت از بیکاری در استان، افزایش سرمایه‌گذاری و متعاقب آن افزایش استخدام نیروی کار است  اما مبحث اصلی در این زمینه، نحوه افزایش سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه است. عده‌ای معتقدند که ظرفیت مالی مردم بومی برای سرمایه‌گذاری در استان کافی نیست ...
تاریخ مخابره: یکشنبه 18 فوریه 2018  |  زمان: 09:24 ق.ظ  | شماره خبر: 1544   

 
دکتر «احسان طاهری» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: تنها راه برون رفت از بیکاری در استان، افزایش سرمایه‌گذاری و متعاقب آن افزایش استخدام نیروی کار است  اما مبحث اصلی در این زمینه، نحوه افزایش سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه است. عده‌ای معتقدند که ظرفیت مالی مردم بومی برای سرمایه‌گذاری در استان کافی نیست و بایستی از طریق دولت و یا فاینانس این مشکل برطرف شود. هر چند که این مساله به طور کامل صحیح نیست اما اگر ما به فکر جذب سرمایه برای استان هستیم، بایستی یک سری پیش‌یازها را برای آن فراهم کنیم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه یکی از این پیش‌نیازها، ارائه طرح‌های سرمایه‌گذاری مطالعه شده و دقیق است، تصریح کرد: سوال اینجاست که در حال حاضر چند طرح آماده و کارشناسی شده برای سرمایه‌گذاران بالقوه وجود دارد تا آنها بتوانند با اطمینان خاطر در استان سرمایه‌گذاری کنند؟

فهرست اولویت‌های سرمایه‌گذاری در استان ناقص است

وی ادامه داد:  بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌ام متاسفانه در استان تنها فهرستی از اولویت‌های سرمایه‌گذاری در استان وجود دارد که اطلاعات اندکی راجع به برخی اجزای طرح‌ها بیان شده و البته همان‌ها هم تا حدودی قدیمی هستند؛ در حالی که وقتی قرار باشد افراد یا شرکت‌هایی، چندین میلیارد را در یک منطقه سرمایه‌گذاری کنند، قطعا نیازمند اطلاعات جامع و کاملی در مورد طرح های سرمایه‌گذاری هستند و این چیزی است که استان ما بر خلاف استان های پیشرفته دیگر، برنامه کاملی برای آن ندارد و طبیعی است که مشکل بیکاری هم چندان کاهش نیابد.

اگر دولت مزیت ایجاد نکند، ایلام برای سرمایه‌گذار چه مزیتی نسبت به همدان یا تهران دارد؟

این مدرس اقتصاد با طرح این سوالات که  استان ایلام چه مزیتی برای مثال نسبت به استان همدان یا تهران دارد؟ آیا زیرساخت‌های حمل و نقل و صنعت در اینجا مهیاتر است؟ آیا دسترسی استان ما به استان‌های مجاور، بیش از بقیه است و در شاهراه ارتباطی قرار داریم؟ ادامه داد: باید یا مزیت‌های استان به صورت دقیق شناسایی شوند و یا اینکه دولت در قالب یارانه، چنین مزیت‌هایی را ایجاد کند؛ مثلا واگذاری زمین‌های ارزان قیمت یا اعطای وام‌های با بهره کمتر نسبت به جاهای دیگر، که این قبیل مسائل باید از طریق نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و همچنین استاندار محترم به صورت جدی‌تری پیگیری شوند.

سرمایه‌گذاری در مِلک و یا کارهای خدماتی در ایلام به‌صرفه‌تر از تولید است

طاهری گفت: مساله دیگر این است که در استان ما سرمایه‌گذاری در زمینه تولید چندان جاافتاده نیست و غالب مردم ترجیح می‌دهند یا در مِلک سرمایه‌گذاری کنند و یا در کارهای خدماتی مانند خرده‌فروشی و عمده‌فروشی که طبیعتا این نوع سرمایه‌گذاری، اشتغال چندانی را نیز به همراه ندارد. البته در این زمینه نمی توان به مردم ایراد گرفت، زیرا افراد به دنبال کسب منفعت خود هستند و زمانی که سیگنال‌های بازار به مردم القا کند که کسب و کارهای مرتبط با دلالی و بازرگانی، سود بیشتری نسبت به تولید دارند، مردم نیز طبیعتا خود را درگیر مشکلات متعدد مرتبط با تولید نخواهند کرد.  

در ایلام کارمندی به صرفه‌تر از تولید است

وی با بیان اینکه معمولا در نشست‌ها مسئولان عنوان می‌کنند که فرهنگ کار در استان کارمندی است و این مساله را مذموم می‌دانند، تصریح کرد: در پاسخ به این موضوع بایستی عنوان کرد که افراد به دنبال حداکثر کردن سود خود هستند. زمانی که با یک شغل کارمندی با شیوه پرداخت کنونی که لزوما وابستگی به کارایی افراد ندارد، می‌توان با دغدغه کمتری نسبت به کارهای بخش خصوصی، درآمد ثابت و مطمئنی را بدست آورد، چرا بایستی انتظار داشته باشیم مردم به سمت بخش خصوصی بروند؟ چه انگیزه و مشوق‌هایی برای ورود به بخش خصوصی و کار در این بخش وجود دارد تا افراد مایل به اشتغال در این زمینه باشند؟

تنها با مذمت گرایش مردم ایلام به سمت کارمندی مشکل اشتغال حل نمی‌شود

این مدرس اقتصاد تصریح کرد: اگر مسئولان بتوانند مشوق ها را به گونه‌ای تنظیم کنند که ورود به بخش خصوصی، بازدهی بالاتری برای افراد داشته باشد، مطمئنا فرهنگ کارمندی هم در استان کمرنگ خواهد شد و افراد، بخش خصوصی را انتخاب خواهند کرد؛ اما صرفا مذمت اینکه فرهنگ کار در استان کارمندی است، سبب ورود افراد به بخش خصوصی نخواهد شد و طبیعتا نبایستی انتظار کاهش بیکاری را داشته باشیم.

انتهای پیام

خبر جدید  برداشت بیش از 300 تن محصول از باغات انگور دره شهر+ گزارش
0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.