به گزارش خبرنگار مهر، هنر چیت بافی یکی از صنایع دستی عشایر استان است که به ثبت ملی نیز رسیده و نقش مهمی در زندگی روزمره آنها دارد. سهم ۳۵ درصدی عشایر در تولیدات صنایع دستی علی محمدی کارشناس بهسازی امور تولیدات عشایر استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از مجموع تولیدات صنایع دستی ...
تاریخ مخابره: یکشنبه 25 فوریه 2018  |  زمان: 14:44 ب.ظ  | شماره خبر: 1981   

به گزارش خبرنگار مهر، هنر چیت بافی یکی از صنایع دستی عشایر استان است که به ثبت ملی نیز رسیده و نقش مهمی در زندگی روزمره آنها دارد.

سهم ۳۵ درصدی عشایر در تولیدات صنایع دستی

علی محمدی کارشناس بهسازی امور تولیدات عشایر استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از مجموع تولیدات صنایع دستی استان ایلام، عشایر سهم ۳۵ درصدی دارند.

وی افزود: یکی از این صنایع دستی چیت بافی است که به دست زنان هنرمند عشایر بافته می شود، در استان ایلام سالانه  قریب به ۸۱ هزار متر مربع چیت توسط عشایر تولید می شود.

ویژگی های چیت بافی ایلام

جمال شیخی مسئول ثبت آثار ملی میراث فرهنگی استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چیت عشایر از نی و نخ یا همان موی بز بافته می شود، چیت رنگی استان یکی از چیت های رنگی بسیار زیبا در کشور است.

وی افزود: طرح و نقشه چیت رنگی بومی و اصیل استان بوده و همچنین دارای رنگ بسیار متنوعی است.

شیخی افزود: هنر چیت بافی یکی از زیباترین صنایع دستی عشایر است که کاربرد آن در زندگی این قشر پرتلاش به وفور دیده می شود.

هنر سنتی که در آثار ملی به ثبت رسیده است

نورالدین محسنی معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قدمت چیت بافی مربوط به تاریخی بیش از ۸ هزار سال پیش است که در سال ۸۹ به عنوان اثر ناملموس یا معنوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی گفت: پای چیت های دست بافته استان ایلام نیز به نمایشگاه دائمی صنایع دستی کشور باز شده است.

خبر جدید  27 درصد جمعیت استان را جوانان تشکیل می دهند

محسنی تصریح کرد: حمایت از قشر مولد عشایر علاوه بر ایجاد اشتغال در زمینه صنایع دستی می تواند باعث حفظ این نوع هنردستی در جامعه شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.