مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه بین جمعیت باسواد کشور و سرانه مطالعه تناقض وجود دارد، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال گذشته و در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بیش از یک ‌میلیون عنوان کتاب در کشور منتشر شده است. به گزارش ایسنا، ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه 7 فوریه 2018  |  زمان: 14:23 ب.ظ  | شماره خبر: 842   

مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه بین جمعیت باسواد کشور و سرانه مطالعه تناقض وجود دارد، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال گذشته و در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بیش از یک ‌میلیون عنوان کتاب در کشور منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، همایون امیرزاده در آیین افتتاح نمایشگاه سراسری کتاب ایلام اظهار کرد: بدون تردید شعارهای مردم ایران اسلامی در پیروزی انقلاب اسلامی از جمله استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، به ‌عنوان عوامل سبب‌ساز انقلاب اسلامی ریشه فرهنگی دارد.

او با بیان اینکه استقلال‌خواهی ملت ایران ریشه در فرهنگ ایران و اسلامی مردم این کشور دارد، افزود: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است. در قبل از انقلاب اسلامی در حوزه نشر از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۳ کل عناوین منتشرشده در کشور حدود ۸۰۰ عنوان بوده که این میزان تنها یک‌چهارم میزان نشری است که تا پایان امسال در استان ایلام انجام می‌شود برابری می‌کند.

امیرزاده با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا پایان سال ۲۰۰ عنوان کتاب در ایلام منتشر می‌شود، اضافه کرد: از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ و قبل از انقلاب اسلامی حداکثر ۲۵۰۰ عنوان کتاب در کشور چاپ ‌شده و این در حالی است که در سال گذشته و مصادف با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جشن تولید یک ‌میلیون عنوان کتاب در کشور برگزار شد.

مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی اظهار کرد: سال گذشته ۸۸ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شده است، جمعیت باسواد کشور قبل از انقلاب ۴۲.۳ درصد بوده و این در حالی است که نرخ باسوادی در سال جاری و بعد از انقلاب اسلامی به ۹۳.۷ درصد رسیده است.

خبر جدید  صالح‌آباد لرزید

او ادامه داد: در حوزه نخبگی و استعدادهای درخشان در قبل از انقلاب دو مرکز در کشور فعال بوده است و امروز ۶۷۲ مرکز استعداد درخشان در کشور داریم و همه این آمارها نشان می‌دهد روح انقلاب اسلامی که با دستان توانمند مردم و رهبری امام راحل به پیروزی رسید، روح فرهنگی بوده است.

امیرزاده گفت: رشد علم و دانش و روح فرهنگی انقلاب به‌ گونه‌ای بوده است که امروز اندیشمندان این سرزمین به مرزهای اندیشه دنیا نزدیک شده‌اند و حتی مرزهای دانش در عرصه‌های مختلف درنوردیده شده است، این روح انقلاب بوده است که مردم با دانش و علم رشد پیدا کنند.

مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی افزود: انقلاب اسلامی موجب شد که مردم از جهل و نادانی فاصله بگیرند. امروز نظام جمهوری اسلامی ایران این درخشندگی را در بخش‌های مختلف علمی و فرهنگی در دنیا دارد و هر روز بر این درخشندگی افزوده می‌شود.

امیرزاده با بیان اینکه هیچ ملتی بدون کتاب و مطالعه نتوانست فرهنگ و تمدن خود را احیا کند، یادآور شد: امروز ایران اسلامی را با بعد فرهنگی در دنیا می‌شناسند. در دنیای فناورانه امروز، هیچ رسانه‌ای در این تحولات بسیار شگفت‌انگیز نوین، جایگزین این انتقال تاریخ و تحول به‌وسیله کتاب نخواهد بود.

او با تأکید بر اینکه وضعیت کتاب‌خوانی و مطالعه در کشور نسبت به جمعیت باسواد کشور همخوانی ندارد، تصریح کرد: بین میزان انتشار کتاب و جمعیت کتاب‌خوان یک پارادوکس شدید وجود دارد و امروز به‌عنوان متولیان و فرهنگ‌دوستان باید زمینه افزایش سطح مطالعه را در کشور  فراهم کرد.

خبر جدید  راهپیمایی ۲۲ بهمن در ۵۰ نقطه استان ایلام برگزار می شود

وی با تأکید بر اینکه باید عطش و نیاز به خواندن را ایجاد کنیم و این موضوع در جامعه تقویت شود، گفت: باید احساس نیاز به خواندن کتاب در جامعه ایجاد شود و همه باید کمک کنند و پای‌ کار باشند، باید دست‌به‌دست هم دهیم که کتاب جایگاه خود را در بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند.

امیرزاده در پایان یادآور شد: در حوزه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهم‌نامه استانی با قدرت بیشتری با استان‌ها دنبال شد که حاصل این تفاهم‌نامه‌ها در سال ۹۵ حمایت ۲۴ میلیارد تومانی بود که در سال ۹۶ به ۳۴ میلیارد تومان به استان‌ها اختصاص یافت. سال گذشته نیز ۲۵۷ برنامه و امسال ۴۷۶ برنامه مورد حمایت قرار گرفته است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.