رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: تا کنون ۱۱۱۱ اختراع دریافت شده که یک سوم این تعداد مصوب شده و ۲۳۹ اختراع آن نتیجه حمایت‌های صندوق از پروژه‌های مختلف بوده و ۳۱ درصد از این طرح‌ها نیز به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند. به گزارش ایسنا، دکتر نصرت‌الله ضرغام در دیدار با اعضای هیات علمی ...
تاریخ مخابره: یکشنبه 4 مارس 2018  |  زمان: 19:40 ب.ظ  | شماره خبر: 2440   

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: تا کنون ۱۱۱۱ اختراع دریافت شده که یک سوم این تعداد مصوب شده و ۲۳۹ اختراع آن نتیجه حمایت‌های صندوق از پروژه‌های مختلف بوده و ۳۱ درصد از این طرح‌ها نیز به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر نصرت‌الله ضرغام در دیدار با اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان ایلام اظهار کرد: این صندوق در سال ۱۳۸۲ با هدف شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای گسترش مرزهای علم و فناوری و بهره‌مند شدن مردم از نتایج آنها از طریق ارائه‌ کمک‌ها و خدمات حمایتی مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران تاسیس شد و هم‌اکنون بیش از ۷۰ درصد محققان و اساتید با این صندوق در ارتباط هستند.

وی فرصت‌ها و حمایت‌های این صندوق را شامل حمایت مادی و معنوی از اجرای طرح‌های تحقیقاتی، حمایت از طرح‌های پسادکتری، حمایت از برگزاری رویدادهای علمی، دیپلماسی علمی، کرسی پژوهشی، حمایت از ثبت بین‌المللی اختراعات، تاسیس مرکز توسعه نوآوری برای حمایت و ایجاد مراکز نوآوری، حمایت از محققان تراز اولی که شرایط دریافت کرسی پژوهشی را ندارند در قالب پژوهانه (گرنت) اعلام کرد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران سینرژی گرنت را از دیگر حمایت‌های این صندوق دانست و گفت: این گرنت با توجه ویژه به پژوهش‌های میان‌رشته‌ای و فرارشته‌ای که در راستای سیاست‌های جهانی پژوهش است، شکل گرفته و اساتید و پژوهشگران می‌توانند در قالب یک تیم پژوهشی، پروپوزال طرح‌های خود را ارائه کنند.

ضرغام درباره اعطای کرسی‌های پژوهشی گفت: مدت زمان حمایت مالی از دانشمندان و پژوهشگران از چهار سال به ۱۰ سال افزایش یافته و دانشمندانی که کرسی‌های پژوهشی به آنها اعطا شود، علاوه بر کمک سالانه ۵۰۰ میلیون ریالی به مدت ۱۰ سال، می‌توانند تیم پژوهشگری قوی با همکاری استادان و دانشجویان دانشگاه‌های داخل و خارج تشکیل دهند که اعضای این تیم نیز مورد حمایت صندوق قرار می‌گیرند.

خبر جدید  راه‌اندازی مرکز جامع انتقال خون ایلام

وی تصریح کرد: منابعی که از طرف صندوق در اختیار این دانشمندان قرار می‌گیرد، می‌تواند صرف هر گونه فعالیت علمی، پذیرش دانشجوی دکتری، تجهیز آزمایشگاه‌ها، برگزاری همایش و شرکت در کنفرانس‌های علمی خارجی شود.

ضرغام تاکید کرد: این صندوق برخلاف اسم آن تنها به دنبال کمک مقطعی نیست و همیشه از پژوهشگران و فناوران حمایت می‌کند و در آینده‌ نزدیک با ابلاغ رئیس‌جمهور اسم آن به طور رسمی به “بنیاد ملی علم ایران” تغییر پیدا خواهد کرد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران درباره حمایت از صاحبان اختراعات، تصریح کرد: تا کنون ۱۱۱۱ اختراع واصل شده که یک سوم این تعداد مصوب شده و ۲۳۹ اختراع آن نتیجه حمایت‌های صندوق از پروژه‌های مختلف بوده و ۳۱ درصد از این طرح‌ها نیز به مرحله تجاری‌سازی رسیده است.

ضرغام بیشترین نیاز کار مطالعاتی در کشور را در حوزه علوم انسانی عنوان کرد و یادآور شد: مطالعات در علوم مهندسی و پزشکی بخوبی پیش می‌رود، اما در حوزه‌های مدیریت، روانشناسی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، فلسفه، تاریخ و جغرافیا نیازمند کار مطالعاتی و پژوهشی هستیم و این حوزه‌ها بدون محدودیت هزینه مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: طرح‌های پژوهشی گروهی، میان رشته‌ای و یا فرارشته‌ای که با همکاری مراکز علمی داخل و خارج از کشور تعریف و اجرا شوند و در راستای گسترش مرزهای دانش، اثرگذاری بر جامعه، حل مشکلات کشور و استفاده از مزیت‌های کشور در جهت تولید ثروت و دانش‌افزایی باشند و همچنین طرح‌های پسا دکتری در دو شکل ملی و بین‌المللی، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان اینکه واحد دیپلماسی علمی در این صندوق راه‌اندازی شده است، گفت: تا کنون با کشورهای چین، روسیه، آلمان و اتریش تفاهم‌نامه بین المللی منعقد شده است و استادانی که با اطلاع صندوق با دانشگاه‌های این کشورها همکاری کنند، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

خبر جدید  بارش تگرگ گردنه تونل آزادی ایلام را سفیدپوش کرد

دکتر محمد علی‌اکبری، رئیس دانشگاه ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه این استان در رابطه با نسبت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به نسبت جمعیت دارای رتبه نخست کشور است، اظهار کرد: این تعداد فارغ التحصیل دانشگاهی ضمن اینکه یک فرصت برای توسعه استان بشمار می‌رود، در صورتیکه نتوانند نقش آفرینی درستی داشته باشند، به تهدید تبدیل خواهند شد.

وی تصریح کرد: بین جامعه دانشگاهی این استان همگرایی خاصی وجود دارد و جامعه علمی استان مورد رجوع بخش‌های مختلف جامعه قرار می‌گیرد و شایستگی‌های خود را به اثبات رسانده است.

رئیس دانشگاه ایلام تصریح کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان در اجرای طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی تنها به اعتبارات خود بسنده کرده و تاکنون کمتر از اعتبارات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران بهره گرفته است.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه ایلام و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور منعقد شد.

دکتر علی‌اکبری این قرارداد را نشانه‌ حرکت روبه جلو و تکمیل شدن فعالیت‌های علمی دانشگاه ایلام عنوان کرد.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.