گروه سیاست و اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی به عنوان وزیر معین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ایلام، اولویت قراردادن طرح‌های پتروشیمی به جای عرضه خام نفت و گاز، ایجاد زنجیره‌های تولید در حوزه‌های مختلف صنعت و کشاورزی و خدمات، ایحاد کریدورهای مرزی برای افزایش رونق صادرات کالا را از راه‌های توسعه کشور برشمرد و ...
تاریخ مخابره: پنج‌شنبه 8 فوریه 2018  |  زمان: 15:36 ب.ظ  | شماره خبر: 930   

گروه سیاست و اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی به عنوان وزیر معین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ایلام، اولویت قراردادن طرح‌های پتروشیمی به جای عرضه خام نفت و گاز، ایجاد زنجیره‌های تولید در حوزه‌های مختلف صنعت و کشاورزی و خدمات، ایحاد کریدورهای مرزی برای افزایش رونق صادرات کالا را از راه‌های توسعه کشور برشمرد و بر شناسایی منابع و ‌ظرفیت ها و ‌استعدادهای کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در نشست اقتصاد مقاومتی استان ایلام با بیان اینکه ایجاد و توسعه زیرساخت‌های عمرانی چون گاز، راه، برق، … به توسعه مناطق محروم کمک می‌کند، اظهار کرد: طرح‌های زیرساختی همچون راه‌ها و گلوگاه‌های مهم استان ایلام را در سطح ملی پیگیری می‌کند .
وی به موضوع احداث خط راه آهن در استان ایلام اشاره کرد و گفت: راه آهن در صورت وجود کارخانه‌ها و‌ واحدهای کلان تولیدی و صنعتی برای استان‌های مبدا سودآوری و صرفه اقتصادی خواهد داشت، باید احداث راه در اولویت قرار بگیرد .
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت باور داشتن به توان خود برای توفیق در مسیر پیشرفت و رفع مشکلات اضافه کرد: از نوار مرزی، آب و خاک، ارزش افزوده محصولات و کالاها، پتروشیمی، زیرساخت‌های حمل و نقل و گردشگری باید به عنوان پیشران توسعه بهره گرفت .
حجتی ادامه داد: ظرفیت آب و خاک با طرح‌های ناظر بر مدیریت بهینه آب مرزی و تجهیز و توسعه اراضی، توسعه کشت های اقتصادی نظیر گل نرگس برای توسعه استان استفاده شده و موجب رونق و توسعه کسب و کارها و سبب تحول در اقتصاد کشاورزان و روستاییان خواهد شد .
وی اولویت قراردادن طرح‌های پتروشیمی به جای عرضه خام نفت و گاز، ایجاد زنجیره‌های تولید در حوزه‌های مختلف صنعت و کشاورزی و خدمات، ایحاد کریدورهای مرزی برای افزایش رونق صادرات کالا را از راه های توسعه کشور برشمرد و بر شناسایی منابع و ‌ظرفیت ها و ‌استعدادهای کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کرد .
وزیر جهاد کشاورزی بهره وری بهینه از منابع آب و خاک را از ظرفیت های عمده رشد تولیدی و اقتصادی ذکر کرد و افزود: با حمایت رهبری، دولت و مجلس در سال های اخیر پروژه های کلان متعددی در حوزه آب و خاک اجرا شد که در تاریخ کشاورزی ایران بی سابقه است که این بیانگر برنامه دولت در خصوص استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های داخلی است .
حجتی افزود: دولت به منظور ایجاد مشاغل کوچک و زودبازده در مناطق روستایی یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات در نظر گرفته است که تخصیص این منابع برای ایجاد واحدهای تولیدی موجب رونق صنایع کوچک تولیدی، صنایع دستی، گردشگری، کشاورزی و … در مناطق روستایی کشور می شود .
وزیر جهاد کشاورزی با ذکر اینکه میزان سرمایه گذاری های کنونی چندان چشمگیر و قابل توجه نیست تاکید کرد: باید سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های صنعت، کشاورزی و سایر بخش‌ها افزایش یابد .
وی با تاکید بر لزوم تنوع بخشیدن به منابع رونق تولید ، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نیز نیاز مالی بخش تولید، توان مالی بانک‌ها محدود است و نمی‌توان از بانک ها انتظار چندانی داشت .
قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام نیز در این نشست، یکی دیگر از نیازهای مهم استان ایلام ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه کشاورزی است که با راه‌اندازی این گونه صنایع چهره کشاورزی استان در زیربخش‌های مختلف متحول خواهد شد.
سلیمانی دشتکی اظهار کرد: رسیدگی جدی مسئولان کشوری به مشکلات و نیازهای استان ایلام در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و آب موجب رشد و توسعه استان و برون رفت ایلام از وضعیت کنونی می‌شود .
وی افزود: سهم و ظرفیت تولید پتروشیمی ایلام باید از ۳۵ درصد کنونی به ۸۰ درصد برسد و همچنین با افتتاح فاز دوم این واحد صنعتی با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی سال آینده نیاز پتروشیمی به آب بیشتر می‌شود که باید منابع آبی این واحد صنعتی از هم اکنون مشخص شود تا مشکلی برای آب شرب مشترکان پیش نیاید .
استاندار ایلام اضافه کرد: یکی دیگر از نیازهای مهم استان ایلام ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه کشاورزی است که با راه‌اندازی این گونه صنایع چهره کشاورزی استان در زیربخش‌های مختلف متحول خواهد شد .
سلیمانی دشتکی با بیان اینکه مرز مهران یکی از ظرفیت‌های اساسی استان ایلام در زمینه صادرات و واردات است، عنوان کرد: در ایام اربعین در عمل فعالیت‌های گمرکی در مرز مهران تعطیل و راکد می‌شود که باید دولت با راه‌اندازی گذرگاه‌ها و خروجی‌های چیلات و چنگوله از تعطیل شدن فعالبت‌های گمرکی در ایام اربعین جلوگیری تا روند صادرات و واردات در استان ایلام رونق بیشتری خواهد گرفت .
وی با اشاره اینکه میزان صادرات از مرز مهران در سال گذشته ۲ میلیارد دلار بوده و امسال این رقم به یک میلیارد دلار کاهش یافته، تاکید کرد: افزایش تعرفه‌های گمرکی صادرات، راهپیمایی اربعین، وجود رقبایی چون ترکیه و عربستان در بازارهای عراق، عدم ثبات و‌ قطعیت در تصمیم گیری‌ها در مراودات تجاری از سوی طرف عراقی و … در کاهش صادرات از مرز مهران تاثیرگذار است .
استاندار ایلام با اشاره به اینکه از مجموع ۵۳۰ واحد تولیدی این استان ، ۳۲۷ واحد فعال، ۵۱ واحد نیمه فعال و ۱۵۷ واحد غیر فعال و راکد هستند گفت: با برگزاری نشست‌های متعدد با صاحبان و مدیران واحدهای راکد، برنامه‌ها و مصوبه های عملیاتی برای رونق این واحدها تدوین شده است .
وی مهار آب‌های مرزی، احیای اراضی گرمسیری، توسعه اراضی دیم به آبی، نهال کاری را از دیگر پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان ایلام ذکر کرد و گفت: روند رو به رشد این پروژه ها همچنان ادامه دارد

خبر جدید  آزمون کتبی دوره آموزش مجازی تربیت استاد پژوهشگر در ایلام برگزار می‌شود

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.