گزارشی از مشکلات روستاهای عرب رودبار شهرستان سیروان؛ مردم روستاهای عرب رودبار که چندین سال است بخاطر قرار گرفتن در حوزه سد سیمره هیچ خدماتی به آنها ارائه نمی شود، این روزها در بلاتکلیفی بوده و از بی توجهی مسئولان گله مندند. به گزارش خبرگزاری بسیج، مردم روستاهای عرب رودبار که چندین سال است بخاطر ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه 21 فوریه 2018  |  زمان: 08:57 ق.ظ  | شماره خبر: 1730   

گزارشی از مشکلات روستاهای عرب رودبار شهرستان سیروان؛

مردم روستاهای عرب رودبار که چندین سال است بخاطر قرار گرفتن در حوزه سد سیمره هیچ خدماتی به آنها ارائه نمی شود، این روزها در بلاتکلیفی بوده و از بی توجهی مسئولان گله مندند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، مردم روستاهای عرب رودبار که چندین سال است بخاطر قرار گرفتن در حوزه سد سیمره هیچ خدماتی به آنها ارائه نمی شود، این روزها در بلاتکلیفی به سر می برند و از بی توجهی مسئولان گله مندند.

منطقه عرب رودبار در ۲۵ کیلومتری شهر لومار مرکز شهرستان سیروان  و در حدود ۹۰ کیلومتری شهر ایلام واقع شده و این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه سیمره دارای زمین های حاصلخیز کشاورزی و باغداری است.

در روستاهای عرب رودبـار (داربلوط، چم روته و چم شیر) که حدود ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارند زن و مـرد از قدیم الایام پـا به پـای هم به تولید محصولات کشاورزی و باغداری مشغول بوده اند و علاقه و پشتکار مردم این روستاها به فعالیت و کارکشاورزی زمینه توسعه زمین های کشاورزی را در این منطقه دو چندان کرده است، بطوریکه رونق کشاورزی در عرب رودبار مانع از مهاجرت روستائیان و بویژه جوانان به سایر مناطق کشور شده است.

روستاهای عرب رودبار از جمله محدود روستاهای استان ایلام هستند که به دلیل وجود زمین های کشاورزی و باغات فراوان، بیکاری در آنها کمتره دیده می شود ولی به علت قرار گرفتن این روستاها در حوزه دریاچه  سد سیمره؛ با آبگیری سد به زیر آب خواهند رفت و مردمان این روستاها به جمعیت بیکار استان اضافه می شوند.

با توجه به شروع آبگیری سد سیمره در سال ۹۴بایستی منازل مسکونی، اراضی و باغات این روستاها تملک و منطقه را تخلیه می کردند، ولی متاسفانه به علت بی توجهی مسئولان سد و عدم تملک اراضی، باغات و… آنها، هنوز مردم در منطقه ساکن هستند و با توجه به بارش های چند روز گذشته زمین های کشاورزی آنها نیر هم اکنون در آستانه غر شدن است.

خبر جدید  روی خط انقلاب با "باقر رحمانی" از مبارزان انقلابی در ایلام

مردم این منطقه که زمستان سال ۹۴ و بهار ۹۵ را با ترس از غرق شدن سپری کردند ولی در  تابستان امسال نیز آسوده زندگی نکردند چرا که با پایین رفتن سطح آب سیمره به علت فروکش کردن طغیان سیمره و باز کردن دریچه های سد سیمره باز به سختی سپری کردند.

اهالی عرب رودبار که برای مشروب کردن باغات و اراضی خود در تابستان از موتور تلمبه ای ها استفاده می کنند، هر روز یا چند روز یکبار بایستی موتورهای آب خود را بخاطر پایین رفتن سطح آب رودخانه جابه جا می کردند و این باعث افزایش مشقت آنها شده بود.

مشکلات این چنینی مردم منطقه باعث شده است که مردم برای احقاق حق خود به وزارت خانه ها در تهران هم رفته و تجمعاتی را در کنار سد داشته باشند، اما علیرغم اینها مسئولین هر دفعه برای آرام کردن آنها یک وعده به آنها می دهند و در عمل اقدامی انجام نداده اند که این امر باعث گلایه مندی آنها شده است.

جان زمین، از اهالی منطقه عرب رودبار در گفتگو با خبرنگار سیروان نوین گفت: امروز اینجا جمع شده ایم تا مسئولان فکری به حال مردم منطقه عرب رودبار کنند، بیش از ۱۵ سال است که مردم این منطقه به علت قرار گرفتن در حوزه سد سیمره در بلاتکلیفی به سر می برند و در طول این مدت به بهانه تخلیه منطقه، هیچ خدماتی از سوی دولت به این منطقه ارائه نشده است.

وی درباره مشکلات اهالی روستاهای حوزه سد سیمره اظهار کرد: همه درختان انار و اراضی کشاورزیم با طغیان سیمره زیر آب رفت و الان خود و خانواد ه ام به سختی زندگی می گذرانیم چونکه هیچ منبع درآمدی ندارم و از طرفی از سوی سد هیچ بهای بخاطر اراضی و باغات پرداخت نشده است.

خبر جدید  رفع مشکلات کارگران نیازمند کار جهادی است/ بسیج ظرفیتی مناسب برای رونق تولید

جان زمین با بیان اینکه کسی جوابگو مشکلات مردم عرب رودبار نیست، تاکید کرد: استاندار قبل به ما می گفت که بایستی زمین هایتان را بیمه می کردید تا به شما پولی تعلق بگیرد؛ من می پرسم چطور بیمه می کردیم وقتی خودشان از اول چنین حرفی به ما نگفته اند؟

وی با گلایه از مسئولان ادامه داد: به دلیل بارش های چند روز قبل آب سیمره بالا آمده و زمین های کشاورزی مان هم در آستانه غرق شدن است، با این وجود از چه طریقی زندگی خود و فرزندانم را بچرخانم؟ همه خانواده من بر روی  این اراضی کشاورزی و باغات مشغول بوده اند ولی با این کار الان همه ما سرگردان شده ایم.

انصاری یکی دیگر از اهالی عرب رودبار با بیان اینکه ما تا به امروز مشغول کشاورزی بوده ایم و با دست خالی نیز نمی توانیم کاری انجام دهیم، تاکید کرد: بهتر است مسئولان برای ما چاره ای بیاندیشند و تکلیف مردم منطقه را روشن کنند.

وی بر ضرورت تملک و پرداخت بهای اراضی، باغات و منازل مسکونی اهالی منطقه تاکید کرد و گفت: ما باید تا کی اینگونه در رنج و عذاب باشیم و خواهشمندیم به هر طریقی شده فکری به حال ما نمایید.

این ساکن عرب رودبار گفت: تا چند ماه پیش مسئولان می گفتند که مردم منطقه باید جابه جا شوند، سپس گفتند فقط روستای چم شیر جابجا می شود، ولی اکنون هیچ جواب قانع کننده ای به ما نمی دهند و ما باید تا به کی اینگونه سردرگم و بلاتکلیف بمانیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است که جابجایی صورت نگیرد  پس چرا هیچ خدماتی به روستای های عرب رودبار ارائه نمی کنند.

فیلی از دیگر بومیان منطقه عرب رودبار عنوان کرد: مردم عرب روبار در بلاتکلیفی کامل به سر می برند و بهتر است مسئولان با مسئولین سد و متولیان امر جلساتی بگذارند و نتیجه گیری کرده تا مشکل ما حل شود.

خبر جدید  روزه داري با عطر خلوص وسادگي + گزارش

وی که یکی از باغدار عرب رودبار است و به شدت از وضعیت آینده خود و مردم منطقه ناامید به نظر می‌رسید، اظهار کرد: مسئولین جواب درست و حسابی به ما بدهند تا بدانیم دسترنج ما چه خواهد شد و چه آینده‌ای در انتظار اهالی است و سرگذشت املاک و باغات و زمین‌های کشاورزی و رنج پدران و نیاکان ما چه خواهد شد و آیا درختان را نگهداری کنیم یا اینکه اقدامی انجام ندهیم.

این ساکن عرب رودبار از مسئولان خواست تکلیف آن‌ها را روشن کنند و اگر قرار است جابه جا شوند هر چه زودتر در خصوص غرامت‌های مربوط و پرداخت آن‌ها برای پیش‌بینی وضعیت آینده مردم روستاهای عرب رودباراقدام کنند و اگر قرار نیست جابه جا شوند پس به مردم این منطقه خدمات ارائه نمایند.

وی ادامه داد: چندین سال است بخاطر قرار گرفتن در حوزه سد سیمره از ارائه بسیاری از خدمات محروم هستیم و به بهانه سد سیمره، از بیشتر این خدمات محروم کرده شده ایم و امروز آمده ایم تا تکلیف ما را مشخص نمایند هرچه می دانیم بی نتیجه خواهد ماند.

فیلی اضافه کرد: وضعیت نامناسب جاده ها، ضعیف بودن آنتن دهی تلفن، عدم آنتن دهی شبکه های دیجیتال و هزاران مشکل دیگر از جمله مشکلات این منطقه است.

این شهروند سیروانی ادامه داد: متاسفانه مسئولان سد هم اصلا صدای ما را نمی شنوند و مسئولان هم بایستی با وجود این همه مشکل مردم  منطقه، برای رفع آنها چاره ای اندیشی کنند.

با این وجود باید منتظر ماند که آیا مسئولان مربوطه برای مردم منطقه عرب رودبار چاره ای می اندیشند و نسبت به رفع مشکلات و تعیین تکلیف آنها اقدام عملی انجام می دهند؟!

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.