مهندس «بابک افراز» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: نظر به شرایط آب و هوایی مناسب و مستعد استان  و نتیجه گرفتن از کاشت و احداث مزارع گل نرگس، توسعه و کاشت آن در سالجاری  سطح زیر کشت گل نرگس در استان با توسعه در سالجاری به ۲۶۷ هکتار رسید . وی افزود: ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 23 ژانویه 2018  |  زمان: 14:33 ب.ظ  | شماره خبر: 708   

مهندس «بابک افراز» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: نظر به شرایط آب و هوایی مناسب و مستعد استان  و نتیجه گرفتن از کاشت و احداث مزارع گل نرگس، توسعه و کاشت آن در سالجاری  سطح زیر کشت گل نرگس در استان با توسعه در سالجاری به ۲۶۷ هکتار رسید .

وی افزود: با توجه به تولید متوسط ۶۰ هزار شاخه گل بریده نرگس در هر هکتار در شرایط دیم و درآمدی بالغ بر ۲۱۰ میلیون ریال در هکتار، اشتغال زایی و کسب درآمد مطلوبی به دنبال خواهد داشت.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام اضافه کرد: پیش‌بینی میزان تولید در سالجاری بیش از  ۱۶ میلیون شاخه گل نرگس با ارزشی بالغ بر ۵۶ میلیارد ریال خواهد بود .

افراز با بیان اینکه این گل علاوه بر تولید سالانه گل با تکثیر طبیعی، پیاز هم تولید می‌کند که با یک بار کاشت پیاز گل، برای برداشت در فصل‌های بعد دیگر نیازی به کاشت پیاز نیست، تصریح کرد: در سطحی حدود ۲۰ هکتار گل نرگس به صورت آبی کشت می‌شود که میزان تولید به طور متوسط ۱۵۰ هزار شاخه در هکتار است.

وی در تشریح مزایایی کاشت گل نرگس در مزارع دیم اظهار کرد: جلوگیری از تخریب، تبدیل، تغییر کاربری نامناسب اراضی زراعی و ملی، حفاظت آب و خاک، آبخیزداری اقتصادی، ذخیره نزولات آسمانی، برقراری بیلان مثبت آبی سفره‌های زیرزمینی، پیشگیری از فرسایش خاک و سیل‌های ویرانگر، ایجاد کمربند سبز حفاظتی به منظور پیشگیری از تجاوز به منابع طبیعی و تقویت و افزایش ظرفیت اکوسیستم‌های پشتیبان بخشی از مزایای کاشت این گل است.

خبر جدید  پرداخت یک میلیارد تومان کمک‌هزینه خرید جهیزیه در ایلام

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در تشریح دیگر مزایای کاشت گل نرگس یادآور شد: حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع گونه‌ای، افزایش درآمد، اشتغال مولد، کاهش فقر و بیکاری، پدیده مهاجرت، جلب مشارکت مردم در سازندگی و پایداری منابع (کار، سرمایه، حفاظت)، تقویت و گسترش بنیان‌های زنجیره‌های تولید و ارزش و فراهم کردن شرایط اگرواکوتوریستی است.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.